Wersja dla niedowidzących - włącz Wersja dla niedowidzących - wyłącz
PRZEDSZKOLE GMINNE W CHARBROWIE

Scenariusz zajęcia otwartego - Pisanki, pisanki, jajka wielkanocne

Zajęcie otwarte dla rodziców w grupie dzieci 3,4 - letnich.

Temat: Pisanki, pisanki - jajka wielkanocne.

 Cele ogólne:

- Zapoznanie dzieci z tradycją Świąt Wielkanocnych (ozdabianie jajek).

-Zacieśnienie więzi emocjonalnych między dziećmi, rodzicami, nauczycielem.

-Utrwalenie posiadanej przez  dzieci wiedzy nt. tradycji wielkanocnych ;

-Tworzenie warunków do podejmowania aktywności twórczej;

względem rodziców:

-Tworzenie warunków do bezpośredniej obserwacji swojego dziecka na tle grupy rówieśniczej (trudności);

-Wspomaganie rozwoju dziecka w pokonywaniu napotkanych trudności;

 Cele szczegółowe:

Dziecko:

-przelicza sylwety jajek w zakresie 3;

- odczuwa zadowolenie ze swojej pracy i potrafi podzielić się tym z rodzicami, panią, kolegami;

- aktywnie uczestniczy w zajęciach;

- umie współpracować w grupie z kolegami i rodzicami;

-potrafi ułożyć sylwety jajek w kolejności rosnącej, malejącej;

- prawidłowo reaguje na polecenia;

- rozróżnia kolory: żółty, czerwony, niebieski, zielony.

Metody:

- czynne- zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń;

- percepcyjne- obserwacji i pokazu;

- słowne-rozmowa, swobodne wypowiedzi dzieci;

-ekspresji ruchowej;

Formy pracy:

- zabawa;

-obserwacja i pokaz;

- działanie;

-przekaz słowny;

Forma organizacji:

- grupowa;

-zespołowa;

-indywidualna;

Środki dydaktyczne: CD taniec „Ciasto", kolorowe ilustracje, szablony jajek dla każdego dziecka, historyjka obrazkowa, pędzelki, farby, wydmuszki, styropianowe jajka, hula-hop, tamburyn.

Przebieg zajęcia:

1.     Powitanie- zabawa integracyjna: „Witam tych, krórzy..."

-         Witam tych, którzy lubią się uśmiechać,

-         Witam tych, którzy lubią wiosnę,

-         Witam tych, którzy z utęsknieniem czekają na Wielkanoc,

-         Witam tych, którzy zostali w zeszłym roku oblani wodą na Śmigus - Dyngus,

-         Witam tych, którzy zrobili już wiosenne porządki,

-         Witam tych, którzy jeszcze ani razu nie wstali.

 2. Historyjka obrazkowa „ Zajączki malują jajka".

Na tablicy umieszczone są 4 obrazki:

I obrazek: Zajączki malują jajka.

II obrazek: Zajączek wiezie pisanki na taczce.

III Zajączek  najeżdża na wystający kamień, wskutek czego wypadają mu pisanki.

IV obrazek: Z pisanek wykluwają się kurczęta w takie same wzorki, jakie były na skorupkach.

n-ka odsłania I obrazek i mówi:

Zbliżały się Święta Wielkanocne. Zajączki miały pełne ręce pracy, bo im kury z okolicy niosły jajka. Kto je zliczy? ( chętne dziecko liczy). Każda z kurek chciała, aby jej jajko kolorową było pisanką. Więc zajączki pędzlem w lewo, pędzelkiem w prawo - taka praca jest zabawą. Te w kwiatuszki, tamte w paski, uwijały się Szaraczki.

II obrazek. Zajączek wiezie pomalowane jajka czyli pisanki na taczce, by oddać je kurom.

III obrazek. Nagle (nauczycielka odsłania trzeci obrazek):

-         Kto opowie co dalej się wydarzyło?

-         Dlaczego zajączkowi wypadły pisanki?

-         Co odczuwał zajączek?

IV obrazek. Jednak to nie koniec przygody, bo oto (nauczycielka odsłania czwarty obrazek)

-         Co się stało?

-         A co teraz przeżywał zajączek?

-         Czy wiecie, co to jest pisanka?

3. Zabawa przy piosence „ Na zielonej łące pasły się zające"

4. Zabawa dydaktyczna  „Kolorowe pisanki"

Dzieci otrzymują emblematy pisanek, które zawieszają na szyję w kolorach: żółtym, czerwonym, zielonym, niebieskim.

- pisanki czerwone podskakują

- pisanki zielone- podskakują na jednej nodze

- pisanki żółte-kłaniają się

-pisanki niebieskie - machają

Nauczyciel rozkłada na podłodze obręcze (gniazda) w kolorach: żółtym, zielonym, czerwonym, niebieskim- przy dźwiękach tamburynu dzieci swobodnie maszerują po sali, gdy muzyka cichnie-dzieci chowają się w swoim gnieździe.

 5. Zabawa dydaktyczna: „Duże, średnie, małe"

Nauczyciel pokazuje 3 jajka o różnej wielkości, wspólnie z dziećmi przelicza jajka, podaje ich liczbę. Następnie każde dziecko otrzymuje po 3 jajka różnej wielkości, przelicza je oraz układa w kolejności malejącej.

 6. "Ciasto" ( z rodzicami)- zabawa przy muzyce (wg pedagogiki zabawy klanzy).Dzieci naśladują ruchem czynności wykonywane przy pieczeniu ciasta.

7. Masażyk relaksacyjny (z rodzicami):

Stary niedźwiedź mocno śpi i o wiośnie śni:

Śniła mu się pisaneczka ta co cała jest w kropeczkach (uderzenia paluszkami- kropki)

Była też w paseczki (rysujemy paseczki)

I w wesołe krateczki (rysujemy krateczkę)

Ta w malutkie ślimaczki (rysujemy ślimaczki)

I żółciutkie kurczaczki (rysujemy kurczaczki- kółko, kółko, nóżki, dzióbek)

Cii... wiosna, wiosna ach to ty! (całymi dłońmi)

8.Praca plastyczna „ Pisanki"- dzieci wraz z rodzicami ozdabiają jajka styropianowe oraz wydmuszki farbami.

Opracowała: Sabina Godula


c) 2007-2024 przedszkolecharbrowo.pl
Ta strona może korzystać z Cookies.
OK, rozumiem