Scenariusz uroczystości na Święto Ziemi

Ziemia oczekuje pomocy- gry i zabawy terenowe w ogrodzie przedszkolnym

Opracowanie :Anna Habyk

Źródło:”Barwy pór roku” Urszula Nadolna Bożena Stącel-Winiarska

Cele:

- kształtowanie proekologicznych zachowań

- kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego

- kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody - uświadomienie dzieciom jakie niebezpieczeństwa grożą środowisku naturalnemu ze strony człowieka

- zapoznanie dzieci z rodzajami odpadów, zachęcanie do recyklingu

Adresat:dzieci ze wszystkich grup wiekowych; grupa prowadząca – maluchy

Miejsce: ogród przedszkolny

Pomoce dydaktyczne: koperty z zdaniami i workiem na śmieci, plakaty, strój Damy Ziemi, medale

Przebieg:

Powitanie w Sali.

W udekorowanej Sali w liscie, drzewa, kwiaty, motyle, symboliczne worki na śmieci- dzieci siadają na wyznaczonych liniach na dywanie.

Na scenę wchodzi Dama Ziemia i się przedstawiam obrazując to co mówię na plakatach:

„Jestem Dama Ziemia, przybyłam z ZielonejPlanety, z waszą pomocą chcę zmienić środowisko, w którym żyjemy. Chce was zachęcić do tego, abyście żyli w zgodzie z przyrodą. Co to znaczy?

Bo wiecie ja jestem bardzo chora , mam często katar przez to zatrute środowisko, boli mnie głowa od hałasu. Dlatego musimy to zmienić po to byśmy żyli zdrowiej i lepiej na tej Ziemi.

Posłuchajcie : W dawnych , bardzo dawnych czasach, wciąż się uśmiechałam. Żadnych trosk i kłopotów na głowie swej nie miałam. Wszystkie drzewa i kwiaty w przyjaźni wielkiej żyły, świeżymi, pięknymi kolorami moje oczy cieszyły.Praprzodkowie wasi przyrodą w zgodzie żyli, świeżym powietrzem i czystą wodą codziennie się cieszyli. O porządek i czystość na swej planecie dbali. Odpadki i śmieci w dołki zakopywali. Przeminęły lata, przybyło więcej trosk, przybyło więcej ludzi, miast i wiosek. Wycinano lasy, by budować domy, alby ludzie w nich mogli przed zimnem się schronić. Budowano fabrki z wysokimi kominami z których nieczystości wylewano do rzek kanałami. Zatruto mój świat podwodny brudami, a pozostałe w nich życie patrzy smutnymi oczami. Z wysokich kominów dym szary kłębami wylatuje ażbiedny ptak zbłąkany ucieczką się ratuje. Jednak są ludzie , którzy w tym świecie niezbyt dobrze się czują gdy po ulicach wśród brudu i spalin spacerują.Gdy zabraknie powietrza, wody , roślin na ziemi, kula ziemska w jedną pustynię się zamieni, Ratujmy więc Ziemię , póki jeszcze możemy, bo gdy ją zniszczymy –to sami zginiemy!!!!!!!!!!!

Chcecie być przyjaciółmi przyrody ??

To powtórzcie za mną :„Śmieci mniej- Ziemi lżej”

Popatrzcie , wiosna już na świecie , ooo ale co to w ogrodzie pełno śmieci. Czas porządek zrobić !

Ojj martwię się co ze mną będzie i spaliny , i śmieci i wody dzieci nie dokręcają ojojoj. Wiem mam już pomysł posłuchajcie przedszkolaki:

Podzielmy się dzisiaj na trzy drużyny :

1.Maluchy

2.Średniaki

3.Starszaki

Każda z drużyn  pomoże  mi zadbać o środowisko.

Proszę oto wasze zadania ukryte w kopertach. W kopertach jest mapa na których zaznaczyłam co i gdzie należy zrobić by pomóc planecie ziemia. Kiedy wykonacie wszystkie zadania spotkamy się na tarasie przy wejściach do sal. Tam będą czekać dla was medale ! więc się postarajcie !

Podsumowanie : To świetna robota. Każdy z was dziś był ekologiem co to znaczy :każdy z was dbał o środowisko , by świat czysty miały dzieci musimy sprawić by nie było śmieci, więc z przyrodą żyjmy  wzgodzie i od święta i na co dzień . Każdy śmieć do kosza włóż i wtedy czysto będzie już.

Zakończenie: Dzieci otrzymują medale : „Obrońca Ziemi- troszczę się o planetę!” . Powrót do Sali.

Zadania dla grupy III.

Zadanie nr 1

Jakiś niedobry chłopczyk zaśmiecił na całą piaskownicę . Weźcie łopatki i odkopcie wszystkie śmieci ukryte w workach . Pamiętajcie by spoglądać na mapę gdzie dokładnie ukryte są śmieci!

Zadanie nr  2

Każdy element zebrany w ogrodzie należy teraz posortować i wyrzucić w odpowiednie miejsce. Spójrzcie na mapie gdzie takie miejsce jest w naszym ogrodzie i czym prędzej ruszajcie w tą stronę by wykonać zadanie .  Pamiętajcie plastik osobno, szkło osobno i papier osobno!  Powodzenia!

Zadanie nr 3

To zadanie ukryte jest w kopercie na jednym z drzew ,które stoi blisko płotu po prawej stronie ogrodu.

Zadania dla grupy II.

Zadanie nr 3

To zadanie ukryte jest w kopercie na jednym z drzew ,które stoi blisko płotu po lewej  stronie ogrodu.

Ostatnie zadania  :

Polecenie :Tupnij nogą raz ! Klaśnij w dłonie dwa ! Powtórz głośno : Przyjacielem przyrody jestem JA!

Podsumowanie: Dbaj o przyrodę, nie niszcz jej. Szanuj ziemię a ona doceni Cię !

Zadanie do Sali: Namaluj kredkami lub farbami to co zapamiętałeś z dzisiejszego dnia.

Ostatnia prośba taka biegnij na dół  ( taras ) i wyślij do ziemi , kwiatków , nieba  buziaka ! ustawcie się tam w szeregu i poczekajcie na kolegów !

Ostatnie zadania  :

Ostatnie zadania  :

Zadania dla gr I

Zadanie nr 1

Jakiś niedobry chłopczyk zaśmiecił wszystkie bramki potrzebne do gry w piłkę nożną , popatrzcie na mapie w którą stronę się udać . Pozbierajcie te rzeczy do worka na śmieci.

Zadanie nr 3

To zadanie ukryte jest w kopercie  w jednym z domków na placu zabaw .