Wersja dla niedowidzących - włącz Wersja dla niedowidzących - wyłącz
PRZEDSZKOLE GMINNE W CHARBROWIE

Scenariusz zajęcia umuzykalniającego List do Pani Jesieni - malowanie muzyki

Scenariusz zajęcia umuzykalniającego

Temat: List do Pani Jesieni - malowanie muzyki do utworu „Jesień' A. Vivaldiego.

Grupa wiekowa: dzieci 6,5 - letnie

Cele ogólne:

  • rozwijanie aktywności muzyczno - ruchowej
  • rozwijanie wrażliwości muzycznej poprzez słuchanie muzyki
  • rozwijanie zdolności improwizacyjnych,
  • wdrażanie do reagowania na polecenia nauczycielki

Cele szczegółowe:
Dziecko:

  • aktywnie słucha muzyki,
  • reaguje na zmiany dynamiki i tempa,
  • śpiewa w grupie piosenkę,
  • umiejętnie łączy ruch z muzyką,
  • podejmuje własną inwencję podczas proponowanych zabaw,
  • zna swój adres,
  • używa zwrotów grzecznościowych,
  • współpracuje w grupie.

Metody: swobodnej ekspresji, zadań inspirujących, obserwacja.

Formy: słuchanie muzyki, ruch przy muzyce, gra na instrumentach, rysowanie podczas słuchania utworu.

Pomoce: pianino, 4 arkusze dużego papieru, pastele, duża koperta, znaczek na list, koperta zaadresowana dla każdego dziecka z włożonymi do środka przedmiotami (paski bibuły, kawałki wełny, woreczki foliowe), torba na listy, krążki gimnastyczne, kukiełka listonosza, płyta CD Bawię się i uczę cz. I nr 16, magnetofon, kasztany, drewienka

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

I. Część wstępna

1. Zabawa „Idziemy na spacer"
Marsz dzieci, bieg na palcach, marsz na piętach dookoła sali w rytm muzyki.

2. Zabawa rytmiczna „Listonosz"
Dzieci otrzymują krążki, przy akompaniamencie pianina naśladują jazdę rowerem, na przerwę w muzyce zatrzymują się, pukają do drzwi - wystukują rytm podany przez nauczyciela w krążki, kłaniają się do kolegi i recytują rytmicznie: dzień dobry pani, dzień dobry panu, „wręczają list", zabawa powtarza się.

II. Część główna

3. Śpiew w grupie piosenki „Chodzi listonosz"
Nauczycie śpiewa z dziećmi, ilustrując piosenkę kukiełkami; fragment „puka do mieszkań..." wystukuje na drewienkach

Chodzi listonosz tu i tam,
puka do mieszkań stu.
Ja listonosza dobrze znam!
„Dzień dobry" - mówię mu.
Ref.: Dzień dobry, dzień dobry, witam pana!
Czy niesie pan w torbie listy dla nas?
Torba jest wypchana aż do dna!
I dla nas, i dla nas list pan ma!

Wysłał marynarz listy dwa,
listy zza siedmiu mórz!
Już je listonosz w torbie ma,
dzieciom odnosi już!

Ref.: Dzień dobry...

Chodzi listonosz całe dnie,
Drogę ma długą, złą.
Więc, gdy u ciebie zjawi się,
Ładnie przywitaj go!

4. Rytmiczna realizacja fragmentów tekstu piosenki
Dzieci recytują rytmicznie tekst z użyciem gestów i kasztanów

5. Zabawa inscenizowana do piosenki „Chodzi listonosz"
Wybieramy jedno dziecko do roli „listonosza", dwoje dzieci do gry na drewienkach, Na słowa refrenu dzieci witają się z „listonoszem". Podczas zwrotki maszerują w kole wiązanym, w środku stoi „listonosz".

6. Ćwiczenia grafomotoryczne „Piszemy list"
Kreślenie jedną ręką i oburącz pionowe, poziome, koła w rytm akompaniamentu pianina

7. Zabawa w listonosza
Wybrane dziecko wyjmuje z torby listy, nauczycielka odczytuje adresy, Zgłasza sie po list to dziecko, które rozpoznaje swój adres.

8. Zabawa twórcza „Dostałam list. W tym liście jest ..." .
Każde dziecko dostało list. W kopercie znajduje się: kawałek wełny, paski bibuły, woreczek foliowy. Dzieci nazywają rzeczy znalezione w kopercie. Chętne próbują wykorzystać swój przedmiot w dowolny sposób.

9. Improwizacje ruchowe „Jesienny taniec"
próby wczuwania się w nastrój muzyki, dzieci zastanawiają się jak mogą wykorzystać swoje przedmioty w tańcu, nauczyciel włącza muzykę (Jesień A. Vivaldi) i zaprasza do improwizacji.

10. Malowanie muzyki w grupie
Na stołach rozłożone są duże arkusze papieru. Dzieci otrzymują pastele i stają przy stolikach. Słuchając muzyki „Jesień" A. Vivaldi malują. Na przerwę w muzyce zmiana miejsc - przesuwają się wokół stolika na miejsce kolegi.

III. Część końcowa

11. List do Pani Jesieni
Przygotowanie wykonanych prac do wysłania, adresowanie koperty, przyklejenie znaczka, włożenie rysunków do koperty.

12. Marsz przy akompaniamencie pianina.

13. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.

Opracowanie

Izabela Olechnowicz

szukaj na stronie

facebook rss

PL

BezpieczneWakacje

Przedszkole Gminne w Charbrowie - Wicko

Odwiedzin:
Wszystkich: 4 615 165
Wczoraj: 1 315
Dzisiaj: 399
Online: 11
c) 2007-2024 przedszkolecharbrowo.pl
Ta strona może korzystać z Cookies.
OK, rozumiem