Wersja dla niedowidzących - włącz Wersja dla niedowidzących - wyłącz
PRZEDSZKOLE GMINNE W CHARBROWIE

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców dzieci 3-4letnich

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w grupie dzieci 3,4 - letnich


Temat zajęcia: Zdrowo się odżywiamy.

9.04.2013 rok

Cele ogólne:

·         podkreślenie roli właściwego odżywiania się

·         przestrzeganie zasad dobrej zabawy w grupie rówieśniczej

Cele szczegółowe:

dziecko:

  • zna produkty, których spożywanie służy zdrowiu
  • rozpoznaje i nazywa produkty na obrazku
  • uważnie słucha wiersza inscenizowanego kukiełkami
  • potrafi swobodnie wypowiedzieć się na zadawane pytania
  • segreguje obrazki przedstawiające produkty, na zdrowe i niezdrowe
  • reaguje na zmiany akompaniamentu
  • rozpoznaje i nazywa produkty potrzebne do wykonania sałatki jarzynowej
  • samodzielnie kroi warzywa na sałatkę jarzynową
  • zna zasady bezpieczeństwa przy posługiwaniu się plastikowymi nożami
  • zachowuje higienę podczas wykonywania sałatki
  • współpracuje i współdziała podczas wykonywania zadań
  • prawidłowo reaguje na polecenia

Formy pracy:

  • zabawa
  • obserwacja i pokaz
  • działanie
  • przekaz słowny

Forma organizacji:

  • grupowa
  • indywidualna

Metody:

  • czynne - zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń,
  • percepcyjne - obserwacji i pokazu,
  • słowne - rozmowa,  swobodne wypowiedzi dzieci, inscenizacja wiersza
  • ekspresji ruchowej

Przebieg zajęcia:

Część I

1.      Zabawa na powitanie Witam dzieci, które…

Dzieci siedzą w kole, nauczyciel manipulując pacynką, wita dzieci zdaniem, machając ręką, a one odwzajemniają gest:

- Witam dzieci, które lubią banany.

- Witam dzieci, które jedzą jabłuszka.

- Witam dzieci, które zjadają twarożek.

2.      Zabawa Popatrz i odpowiedz

Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel rzuca kostką. Wskazane dziecko nazywa znajdujące się na obrazku: marchew, jabłko, cytryna, lizak, cukierek,

Część II

3.      Inscenizacja wiersza M. Golc „W czym chowają się witaminki”

Nauczyciel recytuje wiersz, inscenizując go sylwetami bohaterów utworu (marchewka, jabłko, lizak, sałata, biały ser)

Marchewka, lizak, jabłko, sałata

i serek biały

głośno ze sobą rozmawiały:

- Jestem marchewka pomarańczowa,

dużo witamin we mnie się chowa.

- A ja – jabłuszko – czerwone całe.

Sok będzie ze mnie wręcz doskonały.

Wnet serek biały zaczął przemowę:

- Ze mnie są dania pyszne i zdrowe.

Jestem w pierożkach, w kluskach być mogę,

razem z rzodkiewką jestem twarogiem.

Na to sałata rzecze nieskromnie:

- Lecz pamiętajcie także i o mnie.

Ja na kanapce pięknie wyglądam

i spod śmietany czasem spoglądam.

Chrupcie sałatkę więc, drogie dzieci,

bo z nią smakuje lepiej kotlecik.

A słodki lizak tak się odzywa:

- Moja minka jest niezbyt szczęśliwa.

Bo chociaż jestem tak kolorowy,

to każdy mówi: „Nie jesteś zdrowy”.

Bo od lizaków i od słodyczy dziur w ząbkach dzieci nikt nie policzy.

4.      Rozmowa na podstawie inscenizacji:

- Kto ze sobą rozmawiał?

- Jakie dania można przyrządzić z twarożku?

- Dlaczego lizak miał smutną minę?

- Jakie znacie zdrowe produkty?

- Co dzieje się z ząbkami, gdy zjadamy za dużo słodyczy?

5.      Degustacja potraw wymienionych w wierszu przez chętne dzieci:

- surowa marchewka

- sok jabłkowy

- twarożek z rzodkiewką

- kanapka z sałatą

6.      Zabawa muzyczno – ruchowa Taniec witaminek

Dzieci otrzymują opaski na głowę z sylwetami jabłka i marchewki. Poruszają się po sali w rytm bębenka. na hasło „Witaminki tańczą” – tworzą dwa kółka zgodnie z sylwetami na opaskach i tańczą przy nagraniu spokojnej muzyki.

7.      Zabawa „Zdrowe produkty”

Na dywanie porozkładane są odwrócone do góry nogami obrazki zdrowych i niezdrowych produktów. Na tablicy umieszczone są plansze z smutną i wesołą buzią. Wskazane dzieci podnoszą obrazek i rozpoznają, czy przedstawiony produkt jest zdrowy. z pomocą nauczyciela umieszczają obrazki na tablicy pod właściwą buźką

8.      Zabawa muzyczna Ciasto wg Klanzy

Część III

9.      Robimy sałatkę jarzynową

Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, jakie produkty będą potrzebne do wykonania sałatki. Dzieci rozpoznają i nazywają ugotowane warzywa i inne produkty. Nauczyciel demonstruje w jaki sposób należy pokroić warzywa.

Dzieci kroją warzywa z użyciem plastikowych noży. Nauczyciel zwraca uwagę na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz zachowanie higieny.

10.  Degustacja potrawy przez dzieci i rodziców.

Zachęcenie do spożywania sałatek i surówek.

11.  Podziękowanie za udział w zajęciach

opracowanie Izabela Olechnowicz

szukaj na stronie

facebook rss

PL

BezpieczneWakacje

Przedszkole Gminne w Charbrowie - Wicko

Odwiedzin:
Wszystkich: 4 591 442
Wczoraj: 1 155
Dzisiaj: 220
Online: 11
c) 2007-2024 przedszkolecharbrowo.pl
Ta strona może korzystać z Cookies.
OK, rozumiem