Wersja dla niedowidzących - włącz Wersja dla niedowidzących - wyłącz
PRZEDSZKOLE GMINNE W CHARBROWIE

Scenariusz zajęcia matematycznego o tematyce wielkanocnej

Obszar: edukacja matematyczna

                                                                                                                

Temat zajęcia: Gdzie jesteś baranku?

 

Cele główne:

● rozwijanie umiejętności przeliczania w zakresie czterech

● rozwijanie percepcji wzrokowej

● porównywanie liczebności zbiorów, wielkości elementów zbiorów

● porządkowanie przedmiotów na podstawie różnic występujących między nimi (kolor)

 

Cele szczegółowe – dziecko:

● odpowiada na pytania dotyczące treści wierszyka

● nazywa elementy święconki

● liczy w zakresie czterech;

●klasyfikuje przedmioty według  wspólnych cech ( koloru, wyglądu)

●stosuje słowa :tyle samo , coś większego , mniejszego , wyższego

●porusza się zgodnie z treścią piosenki

●prawidłowo reaguje na zmiany dźwięku muzyki

●wskazuje różnice między obrazkami

● określa położenia przedmiotów w przestrzeni (na, pod, naprzeciwko, obok).

 

■ Metody: • czynna • słowna • oglądowa.

■ Formy pracy: • z całą grupą • indywidualna.

■ Środki dydaktyczne: odtwarzacz USB, święconka, ilustracje elementów święconki, zdjęcia zajączków, koperty, ilustracje warzyw i owoców, plastikowe koła, papierowe pisanki , kredki świecowe.

 

Przebieg:

 

1. Zabawa wprowadzająca:„Kółko małe, kółko duże.”

 Zabawa ruchowa na powitanie z powtarzaniem rymowanki (ustawienie dzieci w kole)

 

Kółko małe, kółko duże                               dzieci idą do środka koła i powiększają je

Głowa prosto, rączki w górze                     podnoszą głowę i rączki do góry

Skłoń się w prawo, skłoń się w lewo           przechylają się w prawo, w lewo

Tak się chwieje w lesie drzew                    Widzisz łąkę, na tej łące                                 pokazują łąkę

Skaczą Cztery zające                                   dzieci pokazują 4 place i podskakują

Są one bardzo rozrabiające

Ukradły z koszyczka ważne białe zwierze beczące

 

2. Rozmowa kierowana:

Nauczyciel zadaje pytania

Kto skakał po łące?

Jakie były te zające ?

Co ukradły zające?

Sprawdźmy w naszym koszyczku czy to prawda ?

Jak odnaleźć baranka?

 

3. Nauczyciel odczytuje  list-wyjaśniający dalszy cel zabaw dzieci.

 

4.Zabawa dydaktyczna- odszukanie kopert przez dzieci, przyporządkowanie elementów z koperty do odpowiedniej „nory zająca”. Aby utrudnić zadanie , w kopertach znajdują się dodatkowe elementy w innym kolorze i kształcie;  Przeliczanie elementów. Klasyfikowanie ich według wielkości, koloru .

 

5.Zabawa z wykorzystaniem piosenki „Święta wielkanocne”- Podczas śpiewania piosenki dzieci poruszają się zgodnie z jej treścią naśladując zajączki.

 

6.Zabawa muzyczna „Liczymy do czterech”- Dzieci klaszczą w dłonie w rytm wystukiwanego dźwięku i  hasła 1, 2 ,3 , gdy usłyszą 4 dźwięk muszą podskoczyć jak najwyżej niczym zajączek wielkanocny.

 

7. Zabawa rozwijająca spostrzegawczość – odszukiwanie czterech różnic na zdjęciach zajączków

 

8. Zabawa matematyczna „Pisanki” – odszukiwanie pisanki z czterema różowymi kropkami, przeliczanie kropek, ilustrowanie w powietrzu i na pisance  cyfry 4.

 

 Anna Habyk

26.03.2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

c) 2007-2024 przedszkolecharbrowo.pl
Ta strona może korzystać z Cookies.
OK, rozumiem