Wersja dla niedowidzących - włącz Wersja dla niedowidzących - wyłącz
PRZEDSZKOLE GMINNE W CHARBROWIE

Scenariusz zajęcia otwartego Majowa łąka

Temat zajęcia : Majowa łąka

 

12.05.2015

 dzieci 5-letnie

 

Cele ogólne:

  • Utrwalenie wiadomości
  • Integracja rodziców, dzieci i nauczycielek
  • Liczenie elementów na tablicy
  • dopasowywanie właściwej cyfry do ilości biedronek, motyli, os, kwiatów,
  • porównywanie ilości wskazanych elementów

Cele szczegółowe:

dziecko:   

  • potrafi czytać globalnie
  • koloruje wiosenny obrazek
  • zna nazwy pory roku
  • zna nazwy miesięcy
  • klasyfikuje obrazki zgodnie z porą roku
  • rozpoznaje i nazwy zwierzęta, rośliny
  • układa wyraz z pomocą ruchomego alfabetu
  • przelicza elementy w zakresie dla siebie możliwym
  • dopasowuje znak graficzny cyfry do ilości elementów
  • odnajduje cyfrę zgodną z ilością usłyszanych dźwięków
  • pokonuje trudności podczas rozwiązywania zadań
  • współpracuje i współdziała podczas wykonywania zadań
  • swobodnie wypowiada się na określony temat
  • dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów
  • porusza się rytmicznie zgodnie z akompaniamentem
  • prawidłowo reaguje na polecenia

Metody:

  • czynne - zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń,
  • percepcyjne - obserwacji i pokazu,
  • słowne - rozmowa,  swobodne wypowiedzi dzieci
  • ekspresji ruchowej

Formy pracy:

  • zabawa
  • obserwacja i pokaz
  • działanie
  • przekaz słowny

Forma organizacji:

  • zespołowa
  • grupowa
  • indywidualna

Przebieg zajęcia:

 

Wprowadzenie

1.      W oczekiwaniu na rodziców dzieci kolorują przy stolikach ilustrację łąki. Na polecenie n-lki przerywają pracę i idą usiąść na dywanie we wskazanym miejscu. (ilustracja posłuży do omówienia z rodzicami po zajęciach: tempa pracy dziecka, staranności, kolorystyki)

 

Część I

 

1.      Nazwy miesięcy – utrwalenie nazw miesięcy i pór roku

- przypominamy jaką mamy porę roku, wskazujemy ją na ilustracji,

- podajemy nazwy pozostałych pór roku, wskazujemy je na ilustracji

- podajemy nazwę miesiąca „maj”

- wymieniamy wszystkie nazwy miesięcy

 

2.      Ćwiczenie klasyfikacyjne „Pory roku”

Praca w parach - dzieci otrzymują obrazki – naklejki, przyporządkowują je do odpowiedniej pory roku, naklejają na kartkę z odpowiednim kolorem (zielony-wiosna, żółty-lato, czerwony-jesień, niebieski-zima)

 

3.      Ćwiczenia oddechowe „Biedronka” – dzieci za pomocą słomek do picia przenoszą kropki biedronki na przygotowany szablon owada.

 

Cześć II

 

1.      Ilustracja Majowa łąka

Rozpoznawanie i nazywanie mieszkańców łąki, analiza i synteza głoskowa wyrazów, odczytywanie napisów, umieszczenie na tablicy w odpowiednich miejscach

 

2.      Zabawa „Mieszkańcy łąki”

Na dywanie odwróconeobrazki zwierząt, dzieci odkrywają, nazywają, wyszukują te, które mieszkają na łące.

 

3.      Układanie nazw – klaser z literami

Dzieci układają wyraz: osa, chętne układają dowolny wyraz, wzorując się na napisach globalnych na tablicy.

 

4.      Zabawa ruchowa – „Pszczoły w ulu” – odnajdywanie zbioru pszczół zgodnie z posiadaną

cyfrą. W obręczach leżą pszczoły, dzieci poruszają się po dywanie w rytm tamburyna. Gdy instrument ucichnie dziecko odnajduje odpowiednią obręcz zgodnie z cyfrą jaką trzyma w dłoni.

 

5.      Zabawa matematyczna „Przyleciały motylki” – Przeliczanie pojawiających się na tablicy

tematycznej elementów (mieszkańców łąki). Dziecko rozwiązuje zadania matematyczne.

 

6.      Zabawa ruchowa przy muzyce „Wiosna budzi motyle” –  Budzenie do życia siedzących motyli. Dziecko. które usłyszy obok swojego ucha dzwoneczek, czuje się obudzone, ustawia się za dzieckiem z dzwoneczkiem i maszeruje razem z nim. Zabawa kończy się aż wszystkie dzieci będą maszerowały za ”Wiosną”. Wszystkie obudzone motyle mogą przez chwilę tańczyć ,wirować jak motyle na łące przy muzyce.

 

Część III

 

7.      Zabawa matematyczna „Gąsienica” – Doskonalenie słuchowe oraz umiejętność przeliczania usłyszanych dźwięków. Dziecko umieszcza na ciele gąsienicy wcześniej otrzymany kartonik z cyfrą. Umieszcza go zgodnie z ilością usłyszanych dźwięków.

 

8.      Podziękowanie za udział w zajęciacach

 

opracowanie i realizacja

Anna Remiszewska i Izabela Olechnowicz

szukaj na stronie

facebook rss

PL

BezpieczneWakacje

Przedszkole Gminne w Charbrowie - Wicko

Odwiedzin:
Wszystkich: 4 591 895
Wczoraj: 1 155
Dzisiaj: 673
Online: 16
c) 2007-2024 przedszkolecharbrowo.pl
Ta strona może korzystać z Cookies.
OK, rozumiem