Scenariusz świąteczny "Mikołaj nie zawiedzie"

Widowisko muzyczne dla dzieci

Mikołaj nie zawiedzie

Wprowadzenie:

Widowisko muzyczne „Mikołaj nie zawiedzie”, którego tytuł zaczerpnięty został z piosenki Zbigniewa Zamachowskiego, przenosi nas w świąteczny czas, pełen magii i czarów. Opowiada historię dzieci, które czekają wieczorową porą na Świętego Mikołaja, słyszą kilka razy w oddali dzwonki sań, ale sam Mikołaj ciągle nie przybywa. Czy przybędzie czy zawiedzie nas? Kiedy zrezygnowane już zaczynają wątpić... za oknem pojawiają się bajkowe postacie, i to te najbardziej bliskie współczesnemu młodemu widzowi: Pingwiny z Madagaskaru, Elzy, Krasnale i Trolle, które tańcem opowiadają jak szykują się do Świąt Bożego Narodzenia. Pingwiny wnoszą do domu choinkę, Elzy ją ubierają, Krasnale pieką ciasto, a Trolle szykują wigilijny stół i sprzątają mieszkanie. Finał oczywiście z wielkim happy endem – Trolle dostrzegają w dali Mikołaja, zbiegają się wszyscy bohaterowie przedstawienia. Mikołaj składa dzieciom i gościom życzenia Wesołych Świąt (w scenie finałowej wykorzystano projektor filmowy – odbyła się projekcja filmu o Mikołaju).

Scenariusz stanowi całkowicie autorski i unikalny projekt, który jest efektem pracy wspaniałego zespołu nauczycielek z Przedszkola Gminnego w Charbrowie. Liczba dzieci biorących udział w spektaklu – około 70 czyli wszystkie grupy przedszkolne J. Wykonanie strojów – rodzice, scenografia -  pracownicy GOKiS w Wicku. I jednym i drugim głębokie podziękowania za pomoc i wsparcie.

Realizacja: Grudzień 2017 rok

Występują:

Postacie z filmów animowanych:

Pingwiny       „Pingwiny z Madagaskaru”

Elzy              „Kraina lodu”

Krasnale       „7 krasnali ratuje śpiącą królewnę”

Trolle           „Trolle”

Utwory:

Dzieci wykonują taniec

1.      Ding, dong piosenka Magda Femme i Ich troje

2.      Kołysanka Brahms

Pingwiny wykonują taniec

3.      Mix - piosenka Jungle Bells, fragment muzyki z filmu Pingwiny z Madagaskaru, audio „Tupot małych stóp”

Elzy wykonują taniec

4.      Muzyka z filmu „Kraina lodu” w wersji instrumentalnej

Krasnale wykonują taniec

5.      Mix piosenek „Ciachnij ciacho” i „Hymn krasnali” z filmu „7 krasnali ratuje śpiącą królewnę”

Trolle wykonują

6.      Despacito Minionki

Piosenka finałowa – śpiewają wszyscy

7.      Mikołaj nie zawiedzie Zbigniew Zamachowski z albumu Teatr Malucha – Cztery Pory Roku – Zima

Rekwizyty do tańca:

Okno z zasłonami

Dzieci: poduchy, smoczki

Pingwiny: choinka

Elzy: tiulowe pelerynki

Krasnale: stół, talerzyki

Trolle: obrus, ściereczki, talerzyki, mopy do mycia podłogi

Wykorzystany sprzęt: projektor filmowy

Scenariusz świąteczny

Plan wydarzeń:

Wieczorową porą dzieci wesoło bawią się w domu, zmęczone zasypiają na mięciutkich poduchach przy melodii kołysanki. Nagle jedno dziecko słyszy w oddali dzwonki sań Mikołaja, wstaje zaciekawione, rozgląda się, nasłuchuje. Odgłos dzwonków cichnie - dziecko smutne wraca. Nagle słyszy pukanie w okno, odwraca się i widzi w oknie bajkową postać – Pingwina. Wprowadza go przez okno do domu, tańczą, śmieją się, cieszą ze spotkania. Pingwin prosi by dziecko usiadło na swoją poduszeczkę. Pojawiają się inne Pingwiny, które przynoszą choinkę z lasu, wesoło tańczą wokół choinki. Pingwiny odchodzą, a w oddali słychać ponownie dzwonki sań. Dziecko nasłuchuje, podbiega, wypatruje Mikołaja, gdy dźwięk cichnie zrezygnowane wraca. Słyszy pukanie w okno, podbiega i widzi Elzę. Zaprasza ją do pokoju, witają się. Elza prosi dziecko o zachowanie tajemnicy. Na scenie pojawiają się Elzy, które wykonują magiczny taniec z świecącymi pelerynami i ubierają choinkę. Znikają a w oddali słychać dźwięk sań Mikołaja. Dziecko wybiega i szuka skąd dobiega odgłos. Gdy ten cichnie, wraca zrezygnowane. Na odgłos pukania podbiega do okna i widzi Krasnala. Witają się. Krasnal prosi o ciszę, a do domu wchodzi drugi krasnal i wnosi stół wigilijny. Za nim pojawiają się inne krasnale i pieką ciasto. Krasnale odchodzą a dziecko ponownie słyszy dzwonki. Rozgląda się, nasłuchuje, smutne wraca do siebie. Słyszy pukanie do okna i widzi Trolla. Witają się, Troll układa do snu dziecko. W domu pojawiają się inne Trolle, które szykują wigilijny stół, myją talerze, sprzątają dom. Gdy kończą pracę słyszą coś w oddali, zdziwione zasłaniają dłonią usta i wołają głośno „Oooh”. Koło nich pojawiają się postacie bajkowe, dzieci budzą się, wszyscy nasłuchują, bo dobiega ich donośny śmiech Mikołaja. Widać postać Mikołaja, składa świąteczne życzenia. Panuje wielka radość – dzieci i bajkowe postacie śpiewają dla Mikołaja piosenkę „Mikołaj nie zawiedzie”.

Scenariusz świąteczny Scenariusz świąteczny Scenariusz świąteczny Scenariusz świąteczny Scenariusz świąteczny

Przebieg:

1.      Piosenka „Ding dong’ – śpiewają „Dzieci”

2.      Taniec „Dzieci” z kołami do kołysanki, układają się na białych poduchach do snu

3.      Scena z oknem – Dziecko i Pingwin

4.      Taniec Pingwinów

5.      Scena z oknem – Dziecko i Elza

6.      Taniec Elz

7.      Scena z oknem – Dziecko i Krasnal

8.      Taniec Krasnali

9.      Scena z oknem – Dziecko i Troll

10.  Taniec Trolli