Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców Temat zajęcia: Idzie do nas Pani Wiosna – kolorowa i radosna.

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców

Temat zajęcia: Idzie do nas Pani Wiosna

– kolorowa i radosna.

Grupa wiekowa: dzieci 4,5letnie

Data: 14.03.2018r.

Cele ogólne:

·        Wzbogacanie wiedzy przedszkolaków na temat świata przyrody

·        Zapoznanie dzieci z cechami przyrody charakterystycznymi dla przedwiośnia, wiosny, jesieni i zimy

·        Rozwijanie twórczej ekspresji ruchowej, muzycznej i plastycznej

Cele szczegółowe:

Dziecko:

·        Rozumie stałe następstwo pór roku

·        Posiada umiejętność myślenia przyczynowo-skutkowego

·        Potrafi opowiedzieć historyjkę obrazkową i ułożyć ją w odpowiedniej kolejności

·        Rozpoznaje swoje imię rówieśników w grupie

·        Odczytuje poznane słowa z otoczenia w sali przedszkolnej

·        Potrafi wskazać przedmioty, rzeczy zjawiska charakterystyczne dla określonych pór roku

·        Śpiewa piosenkę i porusza się przy niej rytmicznie

·        Potrafi określić oraz wskazać kierunki na kartce papieru

·        Starannie wykonuje tulipana z jajka styropianowego i piórek

·        Przelicza w zakresie 8

·        Współpracuje i współdziała podczas wykonywanych zadań

·        Prawidłowo reaguje a polecenia

Formy pracy:

·        Indywidualna

·        Grupowa

Metody pracy:

·        Aktywizujące: zadań stawianych do wykonania

·        Słowna

·        oglądowa

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

I.         Część wstępna

1.     Powitanie przy piosence „ Wszyscy są witam Was…”

Dzieci w rytm muzyki podają sobie wizytówkę z imieniem stojąc w kole. Na sygnał nauczyciela i pauzę w muzyce, dziecko odczytuje wizytówkę z imieniem kolegi, która do niego trafiła i wita się z nim w dowolny sposób.

2.     Metoda odimienna – nazywanie świata

Nauczyciel prosi aby dzieci ułożyły wizytówki na odpowiednie miejsce w sali.

II.                             Część właściwa:

1.       Historyjka obrazkowa „Od przedwiośnia aż do wiosny”

Nauczyciel prosi dzieci o ułożenie obrazków w odpowiedniej kolejności i opowiedzenie, o tym co dzieje się na poszczególnych ilustracjach. Pyta: Jak możesz nazwać te porę roku?

2.       „Koło pór roku”

Na tablicy tematycznej umieszczone jest koło, kolorystycznie podzielone na 4 równe części. Zadaniem dzieci jest wybrać i dopasować elementy kojarzące się z dana pora roku. Dzieci nazywają poszczególne pory roku.

3.       Zabawa improwizacyjna przy piosence „Odejdź zimo”

Dzieci śpiewają piosenkę i improwizują ruchem tekst. W środku koła spaceruje Pani Zima.

4.       Dyktando rysunkowe „Pani wiosna”

Każde dziecko otrzymuje kartkę z rysunkiem Pani Wiosny kopertę, w której znajduje się: krokus, przebiśnieg oraz słomka. Nauczyciel wskazuje miejsce ( po prawej stronie , po lewej stronie Pani Wiosny, pod, nad…itd.) zadaniem dzieci jest przenieść za pomocą słomki odpowiedniego zwiastuna wiosny w podane miejsce na kartce.

5.       „Wiosna w błękitnej sukience” – zabawa matematyczna

Nauczyciel wybiera chętne dziecko, które będzie Panią Wiosną (kapelusz na głowie,  oraz sukienka wykonana z obręczy, od której odchodzą niebieskie wstęgi wykonane z bibuły. Na każdej wstążce znajduje się inna ilość kwiatów. Pozostałe dzieci ustawiają się w kole trzymając każdy za inną część sukienki. Pani Wiosna obraca się przy piosence a dzieci maszerują wokół niej trzymając wstęgi. Na przerwę w muzyce nauczyciel podnosi kartonik z cyfrą. Zadaniem dzieci jest szybko przeliczyć ile kwiatów znajduje się na wstędze. Dzieci , które nie mają takiej ilości kwiatów jak wskazuje kartonik siadają. Wybrane dziecko liczy ile dzieci pozostało. Zabawa toczy się tak długo aż wszystkie cyfry zostaną wskazane przez nauczyciela 1-7.

III.              Część końcowa:

1.       Wykonanie wspólnie z rodzicami tulipanów z jajek styropianowych, oklejanych piórkami , oraz listków z zielonego filcu.

2.       Podziękowanie wszystkim za przybycie oraz dzieciom za zaangażowanie w zajęciach.

Opracowała:

Ania Iwicka