Roczny plan pracy przedszkola Przedszkolak twórcą i artystą

Roczny plan pracy przedszkola

2009/2010

„Przedszkolak twórcą i artystą"

Lp.

Sposoby i środki realizacji

Termin realizacji

1.

ROZWIJANIE PLASTYCZNYCH UZDOLNIEŃ DZIECI

Tworzenie ilustracji wyrażających zaobserwowane zjawiska i otaczający świat

Uczestniczenie w zajęciach plastycznych na powietrzu(rysowanie kredą, patykiem po ziemi, zabawy twórcze z wykorzystaniem piasku, układanie kompozycji z tworzywa przyrodniczego

Tworzenie prac przestrzennych np. z masy solnej, masy papierowej

Zorganizowanie gminnego konkursu plastycznego pod nazwą „Cztery pory roku"

Zorganizowanie wystawy fotograficznej pt: „Dziecko" ( przygotowanej przez rodziców na festynie rodzinnym)

Spotkanie z artystą- plastykiem

Wykonanie ozdób świątecznych, kartek , upominków na kiermasze

Grudzień, kwiecień

2.

ROZBUDZANIE TALENTÓW MUZYCZNO- RUCHOWYCH

Wybór piosenki na hymn przedszkolny

Spotkanie z zespołem „Dwie barwy" w ogrodzie przedszkolnym, uwieńczające zakończenie lata. Zapoznanie ze sprzętem grającym ( gitara, mikrofon, organy)

Grupowe i indywidualne śpiewanie piosenek

Rytmizowanie krótkich tekstów i utworów literackich

Zachęcanie dzieci do wyrażania ciałem, gestem, ruchem otaczającą rzeczywistość

Przedstawienie ruchem różnego typu muzyki

Zorganizowanie międzygrupowego konkursu pt.: „Przegląd kolęd". (Dzieci pod kontrolą rodziców przygotowują kolędy w domu - 2 zwrotki. Po czym następują międzygrupowe eliminacje, na wigilii przedszkolnej wszyscy będą mogli wysłuchać zwycięzców).

Zapoznanie dzieci z grającym sprzętem muzycznym-dzisiejszym i  dawnym( oglądanie na zdjęciach, obrazkach dawnego sprzętu: gramofon, magnetofon, adapter, radio, starych płyt)

„Chwila z muzyką" - słuchanie ulubionych płyt, kaset przedszkolnych i tych przyniesionych z domu przez dzieci

Wykonanie niekonwencjonalnych instrumentów (grzechotki z puszek, butelek wypełnionych różnymi materiałami)

Spotkanie ze zdolnymi muzycznie absolwentami przedszkola

Zabawy w orkiestrę i dyrygenta z wykorzystaniem głosu lub instrumentu

Organizowanie występów taneczno- wokalnych przed grupą, rodzicami , zaproszonymi gośćmi - wyłonienie grupy tanecznej

Słuchanie utworów muzyki klasycznej ( z nagrań na płycie CD )oraz utworów muzyki organowej

Zorganizowanie spaceru do kościoła barokowego w Charbrowie (zapoznanie z mechanizmem, budową i brzmieniem organów).

Organizowanie spacerów i wycieczek połączonych ze słuchaniem odgłosów (lasu, parku, ruchu ulicznego)

Oglądanie par tanecznych na DVD

Zorganizowanie konkursu pod nazwą „Przedszkolne talenty" ( rodzice przygotowują dzieci do występu przed komisja, która oceni prezentowane przez dzieci umiejętności - taniec, śpiew, sztuczki magiczne)

Nawiązanie współpracy ze Szkołą Muzyczną w Lęborku.

Przygotowanie „kącika muzycznego" bogatego w : instrumenty muzyczne, sprzęt do nagrania i odtwarzania muzyki, książki o znanych kompozytorach)

Występy utalentowanych rodziców i przyjaciół

Zorganizowanie balu karnawałowego pod nazwą „W krainie baśni"

3.

JESTEM AKTOREM I POZNAJE TEATR

Doposażenie placówki w pomoce dydaktyczne (kukiełki, pacynki), wykorzystanie do inscenizacji posiadanych kukiełek, pacynek samodzielnie wykonanych przez dzieci z papierowych torebek, łyżek, warzyw)

Prezentowanie programów artystycznych związanych z ważnymi uroczystościami ( Boże Narodzenie, Dzień Babci i Dziadka  itp.)

Inicjowanie zabaw z elementami dramy i pantomimy

Doposażenie placówki w nowości wydawnicze dotyczące edukacji teatralnej

Oglądanie widowisk lalkowych, na terenie placówki organizowanych przez różne agencje artystyczne

Zorganizowanie wyjazdu do Teatru Lalki w Słupsku

Przygotowanie inscenizacji teatralnej

marzec

4.

UWRAŻLIWIENIE NA LITERATURĘ PIEKNĄ

Prenumerowanie czasopism dziecięcych

„Wypożyczalnia na weekend"; udostępnianie dzieciom pozycji przedszkolnych ( bajki, wiersze, opowiadania itp.)

Udział w programie „Cała Polska czyta dzieciom"

Zorganizowanie wycieczki do miejscowości Kluki

Poznanie sławnych polaków  kompozytorów(Chopin, Bethowen, Vivaldi, Straus, Czjkowski itp.) poetów,malarzy

Kontynuacja współpracy z Biblioteka publiczną w Wicku