„Świadome zakupy w kilku krokach”

Drodzy Rodzice!

Każdy z nas robi zakupy, a tym samym dokonuje wyboru różnych produktów. Jak pokazują badania Instytutu na Rzecz Ekorozwoju większość Polaków przy wyborze produktów spożywczych kieruje się ceną (80,6%), następnie zwracamy uwagę na jakość produktu (67,65%), markę producenta (24,8%) oraz skład produktu (23,8%). Jednak świadomy konsument powinien kierować się również oddziaływaniem produktu i jego opakowania na środowisko.

Po pierwsze powinniśmy dokonywać przemyślanych zakupów. Przed odwiedzeniem sklepu zastanowić się co nam naprawdę potrzebne i nie kupować zbędnych produktów oraz ilości, których nie jesteśmy w stanie spożyć, wykorzystać. Zastanówmy się ile produktów wyrzucamy, gdyż skończył się ich termin przydatności do spożycia? Stają się one odpadami zaśmiecającymi środowisko, a dodatkowo marnujemy surowce wykorzystywane przy ich produkcji oraz niepotrzebnie emitujemy do środowiska zanieczyszczenia.

Kolejną istotną sprawą dzięki, której możemy ograniczyć ilość odpadów jest wybieranie produktów zapakowanych w niewielką ilość opakowań. Lepiej jest kupić np. cukierki umieszczone w jednym opakowaniu niż pakowane każdy z osobna. Tak samo jeśli tylko mamy taką możliwość to kupujmy jedną dużą butelkę wody zamiast kilku małych oraz proszki do prania w dużych opakowaniach.

Zwróćmy uwagę na oznakowanie opakowań. Poza umieszczonymi tam informacjami dotyczącymi nazwy producenta, składu, miejsca produkcji oraz daty przydatności, często znajdują się na nim znaki towarowe np. Zielony Punkt oznaczający, że producent wniósł wkład finansowy w budowę i funkcjonowanie systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych tworzonego w Polsce przez Rekopol Organizacja Odzysku S.A. oraz tzw. Eko - oznakowanie m.in. bezpieczny dla ozonu informujący , że produkt nie zawiera freonów, niszczących warstwę ozonową czy często pojawiające się na kosmetykach oznakowanie nie testowany na zwierzętach , które informuje, że w badaniach laboratoryjnych produktu nie brały udziału zwierzęta. Dodatkowo warto wybierać towary wytwarzane możliwie blisko naszego miejsca zamieszkania, gdyż dzięki temu transport w mniejszym stopniu zanieczyszcza środowisko.

Używajmy toreb wielokrotnego użytku. Badania Instytutu na Rzecz Ekorozwoju wskazują, że coraz więcej z nas rezygnuje z jednorazowych toreb foliowych na rzecz toreb wielokrotnego użytku zabieranych ze sobą na zakupy(60,2% badanych). Oczywiście w największej mierze jest to efekt wprowadzenia opłaty za reklamówki pobierane w sklepie ale z pewnością to dobry krok w kierunku ograniczenia ilości odpadów trafiających na składowiska.

Wasza świadomość ekologiczna Rodzice wpłynie znacząco na nawyki Waszych dzieci. Młode pokolenie uczy się przez naśladownictwo zachowań osób przebywających w ich otoczeniu. Kontynuowanie przez Państwo procesów ekologicznych proponowanych przez nasze przedszkole typu ( segregacja odpadów, zbiórka zużytych baterii, makulatury) świadczy o trosce o Wasze dzieci, ale i o dbaniu o naszą planetę.

Zatem podsumujmy:

• kupujmy jedynie potrzebne nam produkty;
  • nie wyrzucajmy pokarmów do kosza
  • zwracajmy uwagę na ilość opakowań, w które są one zapakowane;
  • wybierajmy produkty wytworzone w pobliżu miejsca zakupu;
  • zwracajmy uwagę na Eko - oznakowanie;
  • zabierajmy ze sobą na zakupy torby wielokrotnego użytku

Opracowała:

Anna Iwicka