Wersja dla niedowidzących - włącz Wersja dla niedowidzących - wyłącz
PRZEDSZKOLE GMINNE W CHARBROWIE

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowgo Misia

25 listopada

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki - w 2002 roku.

Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek... Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Można też spotkać inną wersję historii powstania tej sympatycznej maskotki.W końcu XIX wieku Margarete Steiff - niemiecka inwalidka sparaliżowana wskutek choroby Heinego-Medina, szyła różne pluszowe zabawki-zwierzątka. Jej siostrzeniec Richard Steiff w roku 1880 wpadł na pomysł, aby ulepszyć ich konstrukcję i założyć firmę produkującą takie zabawki w wirtemberskiej miejscowości Giengen an der Brenz, 10 km od granicy bawarskiej. Pluszowe zwierzątka wystawiono na targach w Lipsku w 1903. Zainteresowały one Amerykanów i 3000 egzemplarzy wyeksportowano do Stanów Zjednoczonych. Tam zdobyły dużą popularność i wkrótce podobne misie zaczęły wytwarzać inne firmy zabawkarskie. Firma Steiffa nadal istnieje i nadal zajmuje się produkcją pluszowych zabawek.

fragment artykułu pochodzi z Wikpedi

Przez te wszystkie lata i pokolenia dorastających dzieci pojawiły się Misie tak sławne, że warto przypomnieć ich imiona.

Miś Uszatek

 

"Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci..."
Takie słowa wyśpiewywał codziennie Miś Uszatek w wieczornej dobranocce. Brązowy miś z klapniętym uszkiem, w schludnym ubranku, o nienagannym zachowaniem i z zawsze pogodną mordką.
Miś Uszatek narodził się 6 marca 1957 roku. Trochę nietypowo, bo z dwóch ojców - pisarza Czesława Janczarskiego i ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. Początkowo Miś Uszatek gościł głównie w pisemku dla dzieci "Miś", którego był patronem. Jednak później stał się bohaterem licznych książek, tłumaczonych również na obce języki.
Na Uszatku wychowało się kilka pokoleń młodych Polaków. Jednak największą popularnośc zyskał w 1975 roku, kiedy to rozpoczęto produkcję lalkowego serialu z Uszatkiem w roli głównej. Dzięki temu stał się najpopularniejszym Misiem w Polsce! Wyprodukowano aż 104 odcinki serialu oraz kilka filmów krótkometrażowych.

Na dobranoc - dobry wieczór,
miś pluszowy śpiewa Wam.
Mówią o mnie Miś Uszatek,
bo klapnięte uszko mam.
Jestem sobie mały miś, gruby miś,
znam się z dziećmi nie od dziś.
Jestem sobie mały miś, śmieszny miś,
znam się z dziećmi nie od dziś!

sł. piosenki Janusz Gajewicz

Miś Paddington

 

Postać niedźwiadka została stworzona przez angielskiego pisarza Michaela Bonda. Miś Paddington, przypominający bardziej pluszowego misia niż prawdziwego niedźwiedzia, występuje w 14 książkach dla dzieci i filmach animowanych.
Miś urodził się w Peru, do Anglii trafił dziwnym przypadkiem. Rodzina Brownów znalazła go właśnie na stacji "Paddington" w Londynie i stąd jego imię. Miś ma spokojny charakter, jest pomocnikiem pań Bird i Brown. Jednak jego sprytny sąsiad lubi go wykorzystywać. Przyjaźni się z panem Gruberem, właścicielem antykwariatu na Portobello Road. Zna tam także wszystkich kupców. Niedźwiadek jest dobry, miły, grzeczny, chociaż zdarzają mu się także różne kłopoty. Często bawi się z Jonatanem i Judytą.

Twój przyjaciel, Miś Paddington,
Ma śmieszną czapeczkę,
Zawsze nosi torbę, czasem nawet teczkę.
W nich Paddington miewa do nosa chusteczkę,
A obowiązkowo - drożdżową bułeczkę.
Bułeczka jest zwykle z marmoladą w środku,
Bo to wielki łasuch. Wiesz to dobrze, kotku.
Ma dobre serduszko i przygód ma wiele,
Z których go ratują wierni przyjaciele.

Danuta Ludwiczak - Miś Paddington [fragm.]

Miś Colargol

 

Postać Colargola stworzyła w 1950 roku francuska pisarka Olga Pouchine dla swojego synka. Wydała o nim książeczki, nagrywała słuchowiska. W Polsce powstał film kukiełkowy (53 odcinki) o przygodach misia Colargola.
Colargol to brązowy mały miś, który wraz z rodziną mieszka w lesie. Lubi chodzi do szkoły, ale często się spóźnia. Odkąd zobaczył musical marzy, by zostać śpiewakiem, jednak nie ma odpowiedniego głosu...
Opowieść o Colargolu to wspaniała historia podążania za swoimi marzeniami i wielkiej mocy przyjaźni.

Colargol to właśnie ja,
Miś, co zawsze śpiewać chciał.
Lecz choć bardzo kochał śpiew,
Wciąż fałszował pośród drzew.
Aż raz ptaków król dał mu flecik tak czarowny,
Że dziś mały miś śpiewa prawie jak słowik.
Fiu fiu fiu fiu fiu fiu. Fiu!

Kubuś Puchatek

 


Mały Miś o mały rozumku to oczywiście Kubuś Puchatek. Twórcą Kubusia Puchatka jest angielski pisarz Aleksander Alan Milne. Napisał on książkę dla swojego synka Krzysia. W sierpniu 1921 r. mama Krzysia podarowała mu na pierwsze urodziny pluszowego misia ze sklepu Harrodsa w Londynie. Przypatrując się zabawie swojego synka i jego fascynacji misiem, ojciec wpadł na pomysł napisania książki dla Krzysia - książki, która stała się szybko nieśmiertelnym klasykiem literatury dziecięcej.
Kubuś Puchatek jest grubiutkim, pluszowym misiem koloru żółtego. Pomysły misia są często - łagodnie mówiąc - nierozsądne. Mieszka w domku w drzewie, który posiada dodatkową spiżarnię, gdzie Kubuś gromadzi baryłki ze swoim przysmakiem - miodem. Dla zdobycia "Małego Conieco" miś posuwa się często do niebezpiecznych i zabawnych rzeczy. Ma bardzo wiele pomysłów np. jak dobrać się do miodu, znajdującego się gdzieś w pszczelich ulach i systematycznie realizuje swoje plany. Najlepszym przyjacielem Kubusia jest Krzyś i Prosiaczek.

Puchatek spojrzał na obydwie łapki.
Wiedział, że jedna z nich jest prawa,
i wiedział jeszcze, że kiedy już się ustaliło,
która z nich jest prawa, to druga była lewą,
ale nigdy nie wiedział, jak zacząć.
[frag.]

Troskliwe Misie

 

Troskliwe Misie to grupa dziesięciu uroczych, futrzanych przyjaciół, którzy są boharetami amerykańskiego serialu. I tak jest Miś Snu, Pocieszenia, Przyjaźni, Zabawy, Szczęścia, Nastroju, Miłości, Dzielenia, Czułości i Życzeń.
Każdy miś ma specjalną misję. Uczą ludzi, jak opiekować się i dbać o drugiego człowieka. Każdy miś ma na brzuchu jasno pomalowany obrazek, pokazujący światu, o jaką dziedzinę troszczenia się każdy z nich dba.
Troskliwe Misie w chmurkowym domku uczą się nawzajem, jak się troszczyć. Czasami muszą spieszyć na Ziemię, aby pomóc złagodzić kryzys w dbaniu i troskliwości u ludzi. Gdziekolwiek Troskliwe Misie są, czy będą i cokolwiek będą robić, w swój mięciutki i zabawny sposób zawsze dzielą swój specjalny dar troszczenia się z każdym, kogo napotkają na drodze.

Gumisie

 

Gumiesie to bohaterowie serialu autorstwa Disneya, który powstał w 1985 roku. Owi bohaterowie wyglądem przypominających niedźwiadki.
500 lat temu mityczne, potężne Gumisie, opuściły swoje domy, w obawie przed ludźmi. W dawnej siedzibie pozostała ich mała garstka, która w ciągu pokoleń, przekazywała sobie wiedzę o swoich przodkach. Po wielu latach, w pamięci ludzi, pozostały już tylko legendy o tych małych stworkach. Ale one przetrwały, a obecne piąte pokolenie, siedmiu mieszkańców, zajmuje siedzibę znajdującą się w ogromnym drzewie w Gumisiowej Dolinie. Swoją wiedzę czerpią z ogromnej księgi, która jest pełna czarów i legend. Gumisie znajdują się w centrum dziwnych i niezwykłych wydarzeń, jakie dzieją się na terenie królestwa Dunwyn.

Oto bohaterowie:
- Kabi jest najmłodszym z Gumisiów, który marzy o tym, by zostać Gumisiowym rycerzem;
- Bunia ma najwięcej pracy w całej Gumisiowej Dolinie, jest odpowiedzialna za przygotowywanie soku z gumijagód;
- Grafi jest specem od napraw;
- Sani ma nadzieję, że pewnego dnia stanie się księżniczką, która będzie miała piękne stroje i służących pracujących dla niej;
- Tami jest najstarszym z "dzieci" Gumisiów, bardzo lubi słodycze i ciasta;
- Zami jest strażnikiem gumisiowej mądrości, który spędza większość swego czasu w Gumisiowej Bibliotece, studiując magię z Wielkiej Księgi Gumisiów;
- Gusto - Gumiś artysta, zajmujący się malarstwem i rzeźbą.

Gumisie charcują po lesie szarżują wszędzie ich słychać donośny ich śpiew.
Zawsze zwycięskie, waleczne, rycerskie każda przygoda zabiera nam dech .
Zobacz sam jak gumisie skaczą tam i siam, bo gumisie cały świat już zna gumiś to fajny miś.
Abrakadabra to czary i magia sekretem jest przepis na gumisiowy sok.
Pahokus, marokus doztarcza złych pokus tecz misie zwyciężą dla wroga do szok.

śpiew A. Zaucha

Miś Yogi

 

Brunatny miś - postać z seriali i filmów animowanych produkowanych przez amerykańską wytwórnię Hanna-Barbera. Yogi zadebiutował w 1958 roku jako postać drugoplanowa w serialu o Psie Huckleberrym. Widzowie z miejsca go pokochali i w 1961 roku Yogi otrzymał swój własny serial.
Yogi mieszka w fikcyjnym parku narodowym Jellystone, którego nazwa jest nawiązaniem do Yellowstone, słynnego i najstarszego na świecie parku w USA. Imię samego misia pochodziło od Yogie'ego Berry, czołowego baseballisty lat 50.
Wraz ze swoim małym przyjacielem Boo Boo zajmują się przede wszystkim zdobywaniem jedzenia, najchętniej poprzez kradzież koszy piknikowych turystów. Za to właśnie nie cierpiał ich Strażnik Smith.

Miś Rupert

 

Miś Rupert jest głównym bohaterem brytyjskiego serialu animowanego z 2006 roku. Postać ta została stworzona przez Mary Tourtel w 1920 roku.
Głównym odbiorcą tego serialu są dzieci w wieku przedszkolnym. Postacie są częściowo animowane, a częściowo generowane komputerowo. Misia Ruperta można oglądać na kanale MiniMini od 1 maja 2008 roku. Od 7 września 2010 roku nadawany jest na kanale TVP1 w Wieczorynce.

Czasopismo "Miś - Przyjaciel Najmłodszych"

 

Pierwszy numer czasopisma "Miś - Przyjaciel Najmłodszych" ukazał się 15 lutego 1957 roku. Najsłynniejszym bohaterem czasopisma był mały niedźwiadek. Miś miał "klapnięte uszko", dlatego mali czytelnicy nadali mu imię "Uszatek". Przez prawie 20 lat na łamach "Misia" można było śledzić jego przygody.

 


Wraz ze śmiercią Czesława Janczarskiego ze stron "Misia" odszedł Miś Uszatek. Zastąpiła go nowa ekipa misiów, czyli Bajbajtek, Widzimisiek, Wiedźwiadek, Michalinka oraz Pocopotek. Kolejni misiowi bohaterowie, czyli rodzina Misiaków, pojawili się w piśmie w 1992 roku.
Ważnym momentem w historii "Misia" stał się rok 1975, kiedy to do dwutygodnika dołączono kartonową wkładkę, z której można było wyczarować bajkowe postaci.

  


Kolejną ważną datą dla pisma był rok 1992, kiedy to "Miś" stał się w pełni kolorowy. Czasopismo powstało w całości dla dzieci, by je uczyć i wychowywać, pokazywać i wyjaśniać świat, by być ich najlepszym przyjacielem.
"Miś" od półwiecza uczulał dzieci na krzywdę, uczył zrozumienia i tolerancji, włączając się w akcje charytatywne, pomagając bezdomnym zwierzakom w schroniskach, uwrażliwiając w ten sposób swych małych czytelników na krzywdę innych.
Niestety z dniem 30 czerwca 2010 roku zostało zawieszone wydawanie miesięcznika. W natłoku przeróżnych gazet, czasami tylko kolorowych, odwołujących się przede wszystkim do bajek dziecięcych, a także oferujących kolorowe gażety, pismo Miś przegrało w walce o małego czytelnika.
A szkoda!!!! Żadne pismo na rynku polskim nie kładło tak wielkiego nacisku na rozwój naszych pociech! Ale to niestety nasza wina - nas rodziców - bo to my wybieramy czasopisma dla naszych dzieci. Niejednokrotnie kierujemy się kolorowym dodatkiem.... wiatraczkiem, bransoletką, zabawkowym telefonem.... a nie tym, co tak naprawdę niesie ze sobą owe czasopismo i czego ma nauczyć nasze dzieci...

Opracowała Anna Remiszewska

c) 2007-2023 przedszkolecharbrowo.pl
Ta strona może korzystać z Cookies.
OK, rozumiem