Prawa dziecka

PRAWA DZIECKA

Pierwszy dokument, w którym zostały spisane prawa dziecka zwany Deklaracją Praw Dziecka został uchwalony już w 1923r. ONZ w 1989r. uchwaliła Konwencję o Prawach Dziecka.

Podstawowe założenia  Konwencji to:

·        dziecko jest samodzielnym podmiotem. Ze względu na swoją niedojrzałości psychiczną i fizyczną wymaga szczególnej opieki i ochrony prawnej"

·        „dziecko jako istota ludzka wymaga poszanowania jego tożsamości, godności, prywatności"

·        „rodzina jest najlepszym środowiskiem wychowania dziecka"

·        „państwo ma wspierać rodzinę, a nie wyręczać ją w jej funkcjach"

System ochrony dziecka stworzony na podstawie Konwencji kieruje się następującymi zasadami:

- zasada dobra dziecka

- zasada równości wobec prawa (bez względu na rasę, kolor, wyznanie)

-zasada poszanowania praw i odpowiedzialności obojga rodziców na rozwój i wychowanie dziecka

-zasada pomocy państwa w zabezpieczeniu warunków socjalnych i zdrowotnych dziecka.

A OTO KILKA WSKAZAŃ DLA RODZICÓW STANOWIĄCYCH SWOISTY DEKALOG:

-         nie upokarzaj dziecka - bo ono, tak jak ty, ma silne poczucie własnej godności

-         dziecko to człowiek, tyle że jeszcze mały i wymaga troski i opieki

-         staraj się nie stosować takich metod, których sam w dzieciństwie nie akceptowałeś

-         pozwalaj dziecku dokonywać wyboru najczęściej jak to możliwe

-         nigdy nie mów o dziecku źle, w szczególności w obecności innych osób

-         jeżeli zachowałeś się wobec dziecka niewłaściwie - przeproś go i wytłumacz się - dziecko i tak wie kiedy popełniasz błędy

-         nie mów do dziecka „musisz to zrobić, bo ja tak chcę" - jeśli musisz czegoś zabronić, zawsze to uzasadnij

-         jeśli wydajesz dziecku polecenie, staraj się nie stać nad nim i mówić  „z góry"

-         jeśli nie wiesz jak postąpić, przemyśl jak Ty poczułbyś się będąc dzieckiem

-         czasem postaraj się być adwokatem własnego dziecka, broń go jeśli wiesz, że dzieje mu się krzywda.

OPRACOWAŁA Sabina Godula