Psycholog radzi: Czy to normalne, że dziecko 3-letnie nie przejawia zainteresowania zabawami plastycznymi?

Pytanie do psychologa:

Jak rozbudzić zainteresowanie plastyką? Jak przyciągnąć uwagę dziecka?

Trzyletnie dziecko może jeszcze nie być zainteresowane taką aktywnością. Większość dzieci w tym wieku posługuje się narzędziem pisarskim bardzo mało precyzyjnie, gdyż sprawność motoryki małej jest dopiero kształtowana. Nie trzeba się tym na razie niepokoić, gdyż indywidualne różnice między dziećmi w takim wieku szybko się wyrównują. Jeśli widzi Pani zainteresowanie dziecka tym, co rysuje Pani, można spróbować rysować razem. Może Pani delikatnie chwycić rękę dziecka i pokierować nią siedząc za dzieckiem, tak by pozycja ręki Małej była jak najbardziej zbliżona do naturalnej podczas rysowania. Zorientuje się Pani wówczas, czy napięcie mięśniowe dziecka pozwala mu na uchwycenie narzędzia pisarskiego w stopniu wystarczającym do pozostawiania śladów na papierze. Warto wykorzystać do tego celu kredki, gdyż wymagają one użycia większej siły niż pisak czy długopis. W trakcie takich prób należy mówić dziecku, co narysujemy. Może się tak zdarzyć, że dziecko reaguje negatywnie na próbę wspólnego rysowania i nie toleruje prowadzenia dłoni przez dłoń dorosłego. Może to świadczyć o nadwrażliwości dotykowej dziecka. Takie obserwacje wymagają dalszej diagnostyki.

Anna Michałowska