Kącik rodzica -Moc płynąca z przytulania

Dotyk jest jednym z najbardziej wspierających elementów relacji między dzieckiem a rodzicami, ale też po prostu potrzebą każdego człowieka. Kiedyś nie mówiło się o tym tak wiele, dziś wręcz zalani jesteśmy badaniami na temat potrzeby dotyku, odczuwanej już od pierwszych chwil życia. Chodzi oczywiście o dobry, przyjazny dotyk, który nie tylko pokazuje przywiązanie, mówi „zależy mi”, ale też daje – przede wszystkim dzieciom – poczucie bezpieczeństwa. Bliskość mamy tuż po narodzinach jest jednym z najważniejszych elementów związanych z prawidłowym rozwojem dziecka. Dlatego dawniejsze porady typu: „nie nosić”, „nie przytulać”, „nie brać na ręce” nie mają współcześnie racji bytu. Nie stoją za nimi żadne argumenty naukowe. Dysponujemy za to całą masą informacji o tym, jak wspierająco działa dotyk na nasz mózg i układ nerwowy

Kącik rodzica -Moc płynąca z przytulania

Dotyk ważny od początku Już w siódmym tygodniu ciąży dziecko w łonie mamy zaczyna poznawać, czym jest dotyk, bo to jedyny zmysł, który rozwija się tak wcześnie. Kobiety w ciąży nieustannie dotykają z czułością brzucha. Trochę dlatego, że nie mogą się doczekać, aż będą mogły wziąć bobasa na ręce. A trochę dlatego, że oprócz mówienia, to jedna z form kontaktu z dzieckiem „jeszcze po drugiej stronie”. Już w czasach starożytnych ludzie zdawali sobie sprawę z tego, jak ważny jest dotyk, bliskość drugiego człowieka. Obserwowano chore dzieci odseparowane od matek. Właśnie one najgorzej radziły sobie z chorobą, a konkretnie z powrotem do zdrowia. Powodem był brak dotyku, możliwości przytulenia się. Potrzeba dotyku jest bardzo uniwersalna, nie dotyczy wyłącznie ludzi, ale też zwierząt. Badania Harry’ego Harlowa z Uniwersytetu w Wisconsin1 przeprowadzone na małpach pokazały, że małe małpy pozostawione bez dotyku i czułości ze strony mamy (lub opiekunów – kompletna izolacja) przez pierwszy rok życia wykazywały zachowania autystyczne i nieumiejętność nawiązania prawidłowych relacji z innymi w późniejszym okresie życia. Kołysanie, przytulanie są dla niemowlaków niemal tak ważne jak oddychanie. Ten pierwszy etap rzutuje na dalsze życie choćby w sprawie wspomnianego wcześniej poczucia bezpieczeństwa. I oczywiście, że jest cała rzesza ludzi, którzy nie zaznali czułości, nie byli przytulani w dzieciństwie. W ten sposób da się przeżyć, tylko właśnie to życie będzie miało gorszą jakość.

Dotyk wspiera zdrowie Joanna Gutral, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Warszawie zauważa: „Dotyk, wyzwalając oksytocynę, serotoninę, czy endorfiny, powoduje reakcje chemiczne, które zmniejszają ciśnienie krwi, a to z kolei zmniejsza ryzyko chorób serca. Może też sprawić, że poczujemy się podobnie, jak po wysiłku fizycznym, czy zjedzeniu tabliczki czekolady. – To pierwszy zmysł, rozwija się jeszcze w okresie płodowym człowieka, więc bardzo wcześnie. Dlatego przez długi okres życia jest nam bardzo potrzebny, a wręcz niezbędny”2 . Dzięki oksytocynie wytwarza się więź między bliskimi, niekoniecznie z rodziny. Przytulanie w gronie przyjaciół jest tak samo ważne, choć oczywiście rzadziej je praktykujemy. Warto jednak przyjrzeć się na początek najbliższym. Często jest tak, że więź dziecka z mamą jest oczywista, bliskość i przytulanie są wpisane w nową rolę. Z kolei wielu ojców w czasie, gdy dziecko jest maleńkie, odsuwa się na dalszy plan. Powody są bardzo różne – praca, wycofanie, lęk przed nową sytuacją. Czasem i wszystko naraz. A to właśnie ważny moment, w którym dziecko i ojciec powinni także budować więź właśnie dzięki przytulaniu. Zamiast więc unikać tego kontaktu lub ograniczać do niezbędnego minimum pielęgnacyjnego, powinno nam zależeć na jak najczęstszym byciu blisko – całą rodziną.

Zachęcamy do artykułu z miesięcznika bliżej przedszkole -autor Anna Jankowska Grudzień 2021

całość dostępna  do pobrania pod linkiem -> "Moc przytulania"

facebook rss

BezpieczneWakacje