Wirujące mleko - Eksperyment

Zainteresowanie eksperymentami w gr II  nadal trwa. Tym razem wzięliśmy na tapetę eksperyment z mlekiem, barwnikami i napięciem powierzchniowym.

Wirujące mleko - Eksperyment

Eksperymenty z dziećmi pozwalają w naturalny sposób pobudzić dzieci do myślenia dlaczego pewne zjawiska mają miejsce, to doskonały sposób na wprowadzenia maluchów w świat nauki.

Wirujące mleko - Eksperyment

Do przeprowadzenia eksperymentu potrzebowaliśmy: mleko, barwniki, płyn do mycia naczyń, patyczki do czyszczenia, patyczki , pudełka do eksperymentu.

Wirujące mleko - Eksperyment

Do pojemników wlaliśmy  mleko, a następnie dodajemy stopniowo rozpuszczone barwniki spożywcze.

Gdy na mleku zebrała się już tęczowa tafla kolorów, namaczaliśmy patyczki w płynie do mycia naczyń i delikatnie dotykaliśmy powierzchni mleka. Barwniki pod wpływem płynu i zmiany napięcia powierzchniowego zaczęły samoistnie wirować i mieszać się tworzą wspaniałe, barwne widowisko.