Eksperyment – Badanie Cienia

Dzisiejszym zadaniem średniaczków było  obserwowanie cienia . Każde dziecko przygotowało rekwizyty do samodzielnego doświadczenia.

Eksperyment – Badanie Cienia

W zaciemnionym pomieszczeniu, przed drewnianym teatrzykiem ustawiliśmy strumień światła. Następnie z różnych stron podświetlaliśmy zwierzęta z sawanny, rozwiązując przy tym zagadki słowne. Dzieci w tym czasie obserwowały i patrzyły co się dzieje z cieniem. Po takim pokazie każde  dziecko  miało swój czas na badanie tego zjawiska.

Eksperyment – Badanie Cienia

Celem pokazu było uświadomienie dzieciom, że cień zmienia się w zależności od położenia źródła światła (latarki) – z takim zjawiskiem mamy do czynienia każdego dnia – Słońce.

Kierunek zależy od źródła światła, czyli latarki.

Sprawdzaliśmy również długość cienia względem wysokości latarki.

Wyrazistość (ostrość) krawędzi cienia zależy od odległości latarki (źródła światła).

Eksperyment – Badanie Cienia

Nasze doświadczenie skończyło się zabawą cieni. Stworzyliśmy w sali kącik cieni to miejsce do badania cienia w formie samodzielnego sprawdzania.

Zachęcamy do zabaw w domu! Przedstawiamy niżej propozycje !

Eksperyment – Badanie Cienia

Najłatwiej jest zacząć zabawę od klasycznego "gołębia" i "szczekającego psa", później zabawa może przerodzić się w odgadywanie przez dziecko cieni tworzonych przez dorosłego (trudniejszych).