17.10.2018 Zajęcia edukacyjne w gr III Od ziarenka do bochenka

Codziennie zajadamy się smacznym chlebem, bułeczkami czy drożdżówkami z marmoladą. Jednak mało kto wie, jak długa droga dzieli ziarenko od bochenka.
Celem zajęć, które odbyły się dn. 17.10.2018r. było zapoznanie dzieci z kolejnymi etapami produkcji chleba, uświadomienie dzieciom, że chleb jest symbolem ciężkiej pracy wielu ludzi: rolnika, młynarza i piekarza. Dzieci wysłuchały opowiadania przy ilustracjach oraz prezentacji multimedialnej. Wiedzą już, że rolnik sieje i zbiera ziarna z pola, potem zawozi je do młyna. Młynarz miele zboże na mąkę, a piekarz wyrabia ciasto z maki soli, wody i drożdży. Chleb wypieka w gorącym piecu. Świeże pieczywo rozwozi się do sklepów. Dzieci poznały maszyny i urządzenia, które znajdują się w piekarni oraz cały proces produkcji na podstawie filmu. Na zajęciach miały okazję nie tylko obserwować, ale również czynnie uczestniczyć przy wypieku chleba.
Pieczenie chleba w dawnych czasach było bardzo trudnym zadaniem. Bochen chleba miał specjalne miejsce na stole. Przykrywano go białą serwetą. Szanowano też okruchy chleba, które zbierano i zjadano, bądź wrzucano do pieca.Pieczenie chleba nie było zbyt łatwe , dzieci długo czekały aż ciasto wyrośnie. Po wypieczeniu bohenka , degustacja sprawiła nam nielada frajdę bo każdy przyłożył rękę do wypieku. Wszystko się udało, było smacznie i wesoło!

17.10.2018 Zajęcia edukacyjne w gr III Od ziarenka do bochenka

facebook rss