14.11.2018 Zajęcia edukacyjne - "Spotkanie z Kaszubami"

W środę 14 listopada 2018r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszym przedszkolu Panią Mariannę Styn, wieloletnią członkini Stowarzyszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

14.11.2018 Zajęcia edukacyjne -

Pani Marianna zaprezentowała się w pięknie haftowanym stroju kaszubskim. Opowiedziała jak wygląda strój męski i damski, pokazała pięknie haftowane fartuszki i obrusy.  W hafcie kaszubskim  dominują różne odcienie koloru niebieskiego, który jest symbolem kaszubskich jezior, morza i nieba.

Dzieci zobaczyły jak wygląda kaszubski elementarz i „ kaszubskie abecadło” zwane inaczej   „Kaszubskimi nutami”, a to dlatego, że należy je odśpiewać, co też  pięknie zrobił nasz gość. Pani Marianna zapoznała nas z literaturą, tradycjami i zwyczajami kaszubskimi, opowiadała legendy kaszubskie, które były bardzo ciekawe: „Legendę o pięknej, ale okrutnej księżniczce”, „Legendę o diabelskim kamieniu”, a także bajeczkę o „Kurce                   i koguciku”, czytała wiersze w języku polskim i dla porównania w kaszubskim, śpiewała piosenki kaszubskie.  Dzieci  nauczyły się  kilku słówek w języku kaszubskim, np. rower – kóło, lalka- pupa, dziecko -dzeckó, nauczycielka - szkólnó, dzień dobry- dobri dzeń. Na pożegnanie pani Marianna podarowała nam książeczkę z bajkami kaszubskimi napisaną w języku polskim i kaszubskim.

Jeszcze raz dziękujemy Pani Mariannie Styn za miłe spotkanie  i  niezwykle ciekawą lekcję o  regionie kaszubskim, która na długo zostanie nam w pamięci.

Serdecznie dziękujemy pani Kindze Mechlińskiej- mamie Zosi z gr. I za zorganizowanie spotkania.