01.02.2019 Tak bawili się nasi Dziadkowie...

 

 

 

„Tak bawili się nasi dziadkowie "- zajęcia w grupie I

 

Jak wyglądały zabawki naszych dziadków? Jakie były ich ulubione zabawki?  W co się bawili  w przedszkolu?

Na te pytania,  dzieciom z grupy I odpowiadała Pani Krystyna Godula, babcia Marcysi i Jasia.

Pani Krysia,  przeniosła nas wehikułem czasu do dawnych lat, gdy ona sama była małą dziewczynką. W tamtych czasach nie było telewizorów, komputerów, ani telefonów. Dzieci najchętniej bawiły się na podwórku.                     Nie było nawet zabawek takich, jakie są teraz. Kiedyś zabawką mógł być sznurek, patyk, kamyki, listki czy kapsle, wyobraźnia podpowiadała dzieciom najlepsze pomysły. Zabawki były zrobione własnoręcznie  z drewna czy materiału, były to koniki, klocki, kukiełki, auta. Wielkie było zdziwienie naszych dziewczynek, gdy dowiedziały się, że pierwszą lalką, babci Krysi była szmaciana lalka, wypełniona słomą.  Dawniej dzieci spędzały bardzo dużo czasu na zabawach podwórkowych . spotykały się przy trzepakach, robiły szałasy, wspinały się po drzewach, bawiły się  w podchody czy chowanego, grały w  „chłopaka- klasy”, „wyścig kapsli,  w gumę, skakały na skakankach.

Maluszki z wielkim zainteresowaniem słuchały tych opowieści, następnie obejrzały prezentacje multimedialną pt. „Zabawy dawniej i dziś”, dzięki której mogły na własne oczy zobaczyć dawne zabawy i zabawki.

Wreszcie nadszedł czas na  wspólną zabawę! Zaczęliśmy od zabaw,                     w które kiedyś bawiono się w przedszkolu, i które przetrwały do dziś: „ Mam chusteczkę haftowaną”, „ Miotlarz”, „ Ciuciu Babka”.   Graliśmy w gry:                      „ klasy”, „ringo”, „w gumę”, „kapsle”, skakaliśmy przez skakankę.                        Śmiechu i radości nie było końca!

 Zwieńczeniem całego dnia było samodzielne wykonanie zabawki „Smoka”  z rolki po papierze toaletowym.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy pani Krysi za spotkanie, ciekawe opowieści

 i wspólną zabawę!

(c) 2007- 2019 by przedszkolecharbrowo.pl

artwolan.pl