26.09.2019 Mały badacz razem z książką poznaje świat Gr II

Dnia 26.09.2019r. w gr II odbyły się zajęcia eksploracyjne z jesiennymi darami natury pod hasłem „Mały badacz razem z ksiązką poznaje świat”.

26.09.2019 Mały badacz razem z książką poznaje świat Gr II

Podczas zajęć „Poznajemy drzewa liściaste i iglaste” dzieci dopasowywały liście do ilustracji drzew, utrwalając ich nazwy. Dowiedziały się że szyszki na sośnie rosną na środku gałęzi i są zwrócone do dołu, szyszki świerku rosną na końcu gałęzi są zwrócone do dołu, na modrzewiu szyszki rosną na środku gałęzi, ale są zwrócone do góry, jodła zaś ma charakterystyczne szyszki, zwrócone do góry i rosnące na końcu gałęzi. Wspólnie z nauczycielem dzieci opisywały igły pochodzące z różnych drzew iglastych dotykając , wąchając prawdziwe gałązki drzew. Przedszkolaki podzielone na drużyny,  dzieliły ilustracje drzew na iglaste i liściaste. "Co uryło się w książce" W ramach projektu wędrująca książka dzieci dopasowywały liście i igły do ilustracji w książkach.

26.09.2019 Mały badacz razem z książką poznaje świat Gr II

W kolejnej części zajęć przeprowadziliśmy eksperyment  „Tajemnicza szyszka”. Nauczycielka  pokazała dzieciom dojrzałe szyszki sosny, dzieci je porównały dostrzegając, że  jedne są otwarte, drugie zamknięte. Grupa chłopców umieściła zamknięte szyszki w pojemniku , następnie zalała pojemnik wodą . To samo zadanie wykonały dziewczynki , lecz ich szyszki były otwarte .  Nauczycielka wyjaśniła, że szyszka zamoczona w wodzie poczuła się tak, jak wtedy, gdy pada deszcz. Drzewa iglaste nie lubią mokrej ziemi. Szyszka więc zamknęła się aby, uniemożliwić nasionom wypadniecie z niej. Czeka na suchą i ciepłą pogodę.  Nauczycielka zaproponowała aby na pozostałą część dnia wyjąć zamknięte szyszki z wody i umieścić je na słonecznym parapecie, dzieci obserwowały czy szyszka ponownie się otworzy, pozwalając tym samym wypaść nasionom.

26.09.2019 Mały badacz razem z książką poznaje świat Gr II

W tym czasie udaliśmy się do ogrodu przedszkolnego w celu odszukania drzew iglastych i liściastych. Dzieci wyposażone w lupy, szczypce i pojemniki na dary natury, przeszukiwały podwórko znajdując wspaniałe skarby jesieni. Oglądaliśmy korę drzew przez lupy, zbieraliśmy najbardziej barwne liście, przyglądaliśmy się ślimakom, a nawet zajrzeliśmy do kreciej nory, udało nam się nawet znaleźć grzyby. Nauczycielka zwróciła uwagę dzieciom na konieczność szanowania przyrody i wyjaśniła rolę drzew w życiu człowieka i zwierząt.

26.09.2019 Mały badacz razem z książką poznaje świat Gr II

Po powrocie z przedszkola przyglądaliśmy się naszym zbiorom w przybliżeniu mikroskopu.

26.09.2019 Mały badacz razem z książką poznaje świat Gr II

Na koniec dnia wszystkie liście które zebraliśmy w ogrodzie wykorzystaliśmy do pracy plastycznej. Każdy liść został przytwierdzony do kartki i delikatnie umalowany gąbeczką przez przedszkolaka. Kiedy prace wyschną, usuniemy liście , zostaną w ten sposób ich cienie. Pracami wkrótce pochwalimy się w kąciku prac w przedszkolu. Następne zajęcia badawcze już za miesiąc . Pozdrawiamy Średniaki.

facebook rss

BezpieczneWakacje