KLUB MAŁEGO ODKRYWCY Starszaki

Eksperymentujemy! W ramach działalności klubu małego odkrywcy dzieci wcielały się w rolę małych naukowców – wykonały kilka interesujących eksperymentów.

EKSPERYMENT
SAMOLOT - CZYLI CO NAJDŁUŻEJ UTRZYMA SIĘ W POWIETRZU
Celem zajęć było uzmysłowienie dzieciom, że latanie to utrzymywanie się obiektu w powietrzu. Chcemy by dzieci intuicyjnie odkryły to zjawisko, dlatego też daliśmy im możliwość samodzielnego tworzenia konstrukcji. Mając swobodny dostęp do papieru, nożyczek mogły sprawdzać jaki kształt najlepiej nadaje się do lotu - najdłużej utrzymuje się w powietrzu.

Doświadczenie SŁODKA TĘCZA
Substancje koloryzujące rozpuszczają się w wodzie, dlatego podczas eksperymentu powstaje tęcza. Słodka tęcza to doświadczenie dla dzieci, które ładnie wygląda, ale które jednocześnie ma duży potencjał edukacyjny. Dzieci mogą na własne oczy zobaczyć, jak wiele sztucznych barwników znajduje się w słodyczach, którymi tak lubią się zajadać.

,, Siła powietrza”

Do woreczka wsadziliśmy plastikową słomkę a otwór związaliśmy gumką recepturką. Po przeciwnej stronie woreczka zrobiliśmy mały otwór o średnicy 1-3 milimetry. Przez ten otworek wdmuchiwane przez nas powietrze będzie miało ujście ze środka. Następnie przez słomkę dmuchaliśmy do środka powietrze poruszając tym samym naszą bibułkę. Bibułka poruszała się jak płatki śniegu. Eksperyment pokazał nam, że pomimo tego iż powietrze jest niewidoczne można wprawić je w ruch, który działa na otoczenie wokół nas. W przyrodzie, takie działanie możemy zobaczyć obserwując wiejący wiatr.