2008-10-28 WYCIECZKA DO KRĘPY KASZUBSKIEJ

WYCIECZKA DO KRĘPY KASZUBSKIEJ

28. 10. 2008 roku dzieci z grupy II i III pojechały autokarem na cmentarz do miejscowości Krępa Kaszubska. Wspólnie z paniami przedszkolacy zapalili znicze będące świadectwem niezapomnianych ofiar Marszu Śmierci. Mianem tym określano morderczą ewakuację więźniów obozu koncentracyjnego w Stutthofie, przeprowadzoną przez hitlerowców w lutym 1945 roku. Hitlerowcy w obawie przed zbliżającym się frontem, przeprowadzili ewakuację obozu, która pochłonęła 13000 ofiar, znacząc trasę mogiłami w Bożym Polu, Godętowie, Łęczycach, Lubowidzu, Gęsi i właśnie Krępie. W 1947 roku złożono szczątki na nowo założonym cmentarzu w Krępie, a w roku 1956 odsłonięto tu tablicę pamiątkową.

Śmierć ofiar, dzieci uczciły minutą ciszy. Wycieczce towarzyszyły rozmowy dotyczące odpowiedniego zachowania się w takich miejscach jak cmentarz.

WYCIECZKA DO KRĘPY KASZUBSKIEJ