podsumowanie podjętych działań

14.06.2012 rok

Rok szkolny 2011/2012 upłynął pod hasłem Dziecięcy savoir vivre, czyli jak zostać rycerzem i księżniczką dobrego zachowania. Jak ważne są dobre obyczaje w życiu każdego człowieka nie trzeba nikogo przekonywać. Równie ważne jest, aby zacząć je przekazywać jak najwcześniej. Dlatego podjęliśmy się realizacji działań, które miały na celu naukę właściwych zachowań w różnych sytuacjach, kulturalnego zachowania się podczas kontaktów z rówieśnikami i dorosłymi. Dzieci z wielką radością przyjmowały kolejne propozycje zabaw, konkursów, wycieczek, spotkań. Wszystko z myślą o dobrym wychowaniu, dobrych manierach – z troską o nasze dzieci. Dziś określenie savoir vivre jest nam doskonale znane, dziś każdy z nas ma dobre maniery i wie jak i kiedy je stosować.
Już we wrześniu w każdej grupie został wprowadzony Kodeks Dobrego Zachowania, a każde dziecko poznało reguły i zasady współżycia w przedszkolu. Wiele naszych zajęć poświęciliśmy tematom takim jak: Co to takiego jest savoir vivre?, Jak cię widzą tak cię cenią, czyli sztuka prezentacji; Ważne cechy człowieka dobrze wychowanego; Umiejętnie jeść to sztuka (zachowanie  przy stole, tajemnice sztućców, serwetek, jak usiąść, kiedy zacząć, jak skończyć); Dobre maniery na przyjęciu (składanie życzeń, wręczanie prezentów, kwiatów); Jak się zachować w miejscach publicznych (winda, autobus, tramwaj, kino); Restauracyjne konwenanse (jak się zachować, menu, kelner).

14.06.2012 Podsumowanie działań w ramach rocznego planu pracy  14.06.2012 Podsumowanie działań w ramach rocznego planu pracy

W salach powstały piękne gazetki tematyczne.

14.06.2012 Podsumowanie działań w ramach rocznego planu pracy 14.06.2012 Podsumowanie działań w ramach rocznego planu pracy

Najwięcej radości przyniosła dzieciom wizyta w restauracji Poraj: pięknie zastawione stoły, zapalone świece, urocze dekoracje i pyszny obiad, podany przez kelnerów. W restauracji spędziliśmy półtorej godziny! Czas tak szybko upłynął, a my tacy przejęci i przy tym bardzo kulturalni nie zauważyliśmy, że już czas wracać do przedszkola.

14.06.2012 Podsumowanie działań w ramach rocznego planu pracy

Zainspirowani wycieczką do Poraju zorganizowaliśmy w sali kącik tematyczny "Restauracja", w którym dzieci świetnie mogły naśladować pracę kelnera, utrwalać poznane słowa np. menu, i oczywiście wykazać się znajomością grzecznościowych słów.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się inne propozycje działań:
    Wycieczka do lasu „Zbieramy jesienne dary”

Spotkanie z leśnikiem

Wycieczka do Straży Granicznej w Łebie

Przedstawienie Psotnica Reklamica

Warsztaty z artystami rękodzielnikami

Przedszkolny konkurs kolęd

Wyjazd na przedstawienie Szewc Kopytko i Kaczor Kwak

Bal Księżniczki i Rycerza

Występy artystów cyrkowych

Audycja muzyczna Murzynek Bambo

14.06.2012 Podsumowanie działań w ramach rocznego planu pracy

Konkurs recytatorski Dobre maniery na wesoło

przedszkolne uroczystości: Wigilia, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet

zajęcia plastyczne

zajęcia edukacyjne

14.06.2012 Podsumowanie działań w ramach rocznego planu pracy

Uwieńczeniem i podsumowaniem  był konkurs Mistrz Dobrych Manier.  Taki tytuł mogły zdobyć dzieci, które wykazały się znajomością dziecięcego savoir vivre. Warunkiem przystąpienia do konkursu było nienaganne zachowanie w ciągu roku, a zwłaszcza dwóch tygodni lutego, kiedy to dzieci były oceniane przez wychowawców i rodziców w "Notesikach zachowań". Konkurs polegał na udziale dzieci w kilku scenkach i wykonaniu poleceń zgodnie z zasadami dobrego zachowania: w teatrze, w autobusie, nakrywamy do stołu, dbamy o higienę i zdrowie, znamy magiczne słowa, znamy numery alarmowe. Udowodniliśmy, że pięknie znamy zasady dziecięcego savoir vivre, a tytuł Mistrza Dobrych manier zdobyło aż 35 dzieci!

14.06.2012 Podsumowanie działań w ramach rocznego planu pracy

Notesiki zachowań i zdobyte oceny

14.06.2012 Podsumowanie działań w ramach rocznego planu pracy

Odgrywamy scenkę "W autobusie"

Znamy kulturalne słowa

Pięknie nakrywamy do stołu

14.06.2012 Podsumowanie działań w ramach rocznego planu pracy

Odbył się również techniczny konkurs rodzinny „Poradnik dobrego zachowania”. Dzieci wraz z rodzicami wykonały ciekawe albumy, poradniki, książeczki, a zwycięzką pracą okazał się film edukacyjny "Poradnik dobrego zachowania według Oli Wolańskiej".

14.06.2012 Podsumowanie działań w ramach rocznego planu pracy

Roczny temat pracy o dobrym wychowaniu był strzałem w dziesiątkę. Udało nam się zrealizować wszystkie zamierzone cele, a widok kulturalnych i uśmiechniętych przedszkolaków jest dla nas potwierdzeniem, że było warto. Znamy wszyscy powiedzenie czym skorupka za młodu nasiąknie… To prawda, która powinna przyświecać rodzicom w wychowaniu dziecka niemal od dnia jego narodzin. Dlatego i wy Kochani Rodzice pamiętajcie! Nie pozostawiajmy wychowania naszych dzieci przypadkowi.

facebook rss

BezpieczneWakacje