5.10.201 Wycieczka do warsztatu tkackiego w Białogardzie

Wycieczka do warsztatu tkackiego w Białogardzie

5.10.2011 rok

Cudze chwalicie, swego nie znacie - taka myśl nasunęła się nam po wizycie w warsztacie tkackim pani Bożeny Budzeń w Białogardzie. Piękne, ręcznie tkane wyroby, zabytkowe krosno i kołowrotek i unikatowy dziś zawód tkacz - warto organizować takie wycieczki, zwłaszcza, że warsztat ten znajduje się w naszej gminie Wicko.

5.10.201  Wycieczka do warsztatu tkackiego w Białogardzie

Była to nietypowa lekcja, podczas której poznaliśmy dawne tradycje i zwyczaje. Lekcja  o tyle cenniejsza, że dziś i maszyny i sam artysta rękodzielnik to nasza historia, to tradycja, która zanika, ale którą warto pielęgnować.

Pani Bożena pokazała dzieciom sposób, w jaki tka się wyroby na krośnie.

5.10.201  Wycieczka do warsztatu tkackiego w Białogardzie

Obejrzeliśmy (ale też i dotknęliśmy!) len i wełnę - naturalne surowce, z których tkane są dywany, kilimy, gobeliny, bieżniki.

5.10.201  Wycieczka do warsztatu tkackiego w Białogardzie  5.10.201  Wycieczka do warsztatu tkackiego w Białogardzie

Przyglądaliśmy się, jak przędzie się wełnę na kołowrotku.

5.10.201  Wycieczka do warsztatu tkackiego w Białogardzie

Dzieci dowiedziały się, że tkanie na krośnie to praca wyłącznie ręczna, nie ma tu komputerów ani robotów, że tak dawniej nasze babcie spędzały wieczorami czas. Wszystkie wyroby są piękne i wykonane w wyjątkowym stylu.

Dziękujemy bardzo za ciekawe spotkanie.

Wyroby pani Bożeny możemy obejrzeć na stronie www.wrzeciono.eu