21.11.2012r. Międzygrupowy konkurs "Jesienny kącik przyrody"

Konkurs międzygrupowy

"Jesienny kącik przyrody"

21.11.2012r.

21.11.2012r. Międzygrupowy konkurs

Wraz z rozpoczęciem jesieni, w każdej z grup trwały działania zmierzajace do zaaranżowania ciekawego, bogatego w dary pani jesieni kącika przyrody. Dzieci pod opieką swoich pań wykonały różne prace plastyczno-techniczne, które zdobiły kąciki w salach. Były to:

• grzybki, owoce sadu, ślimaki wykonane z plasteliny
  • rumiane jabłuszka, (styropianowe kule malowane farbami)
  • kasztanowe ludziki
  • stany pogody wycięte z kartonu i pomalowane farbami (słońce, deszcz, burza, śnieg, grad)
  • drewniany płotek odgradzający las wykonany z naturalnych patyczków
  • różne gatunki drzew owocowych przygotowane z papieru

To nie koniec pomysłów , wychowankowie z wielkim zaangażowaniem przynosili naturalne dary  w postaci: mchu, szyszek , kasztanów, żołędzi, różnych garunków drzew liściastych i iglastych, oraz darów pochodzacych z sadu: jabłka, gruszki. Nie zabrakło też niezwykłych okazów dyni, kabaczka, cukini i innych przysmaków.

Dzieci z grupy "Średniaków| i "Starszaków" umieściły w swoich kącikach także zapasy na zimową porę w postaci kompotów ze śliwek, truskawek, czerwonej porzeczki a także ogórków kiszonych czy szczawiu.

21.11.2012r. Międzygrupowy konkurs

Nie zabrakło też obecności leśnych zwierząt, które dumnie zasiadały w jesiennej kompozycji ( niedźwiedź, lis, dzik, sarna, mysz polna).

21.11.2012r. Międzygrupowy konkurs

Tak wyglądały przygotowania do konkursu a jak wyglądało samo jego rozstrzygniecie?

W dniu 21 listopada wytypowana trójka dzieci z każdej grupy odwiedza sale innej grupy, by obejrzeć ich kącik, w obecnosci pani dyrektor. Odwiedziny odbywały się według harmonogramu:

- Maluszki odwiedziły Starszaki

- Średniaki odwiedziły Maluchy

- Starszaki odwiedziły Średniaki

Podczas spotkania reprezentanci z grupy odwiedzajacej ( 3 dzieci) odpowiadali na pytania stawiane przez panią dyrektor np. Co widzisz w kąciku przyrody, opisz, nazwij eksponaty oraz dekorację.?

21.11.2012r. Międzygrupowy konkurs   21.11.2012r. Międzygrupowy konkurs

Dzieci wspaniale poradziły sobie z wszystkimi pytaniami w tej części konkursu.

Druga część spotkania dotyczyła rozwiązania 3 zadań przygotowanych przez grupę gospodarzy.

21.11.2012r. Międzygrupowy konkurs 21.11.2012r. Międzygrupowy konkurs

Pytania i zadania były różne np:

1). Posłuchaj i odgadnij kto wydaje taki dźwięk?

2). Ułóż historyjkę obrazkową i opowiedz  w odpowiedniej kolejności?

3). Rozpoznaj po smaku jaki to owoc?

4). Z jakiego drzewa pochodzą te liście, dopasuj owoce?

5). Nazwij stany pogody?

6). Wybierz tylko te przedmioty, ubranka, które wykorzystasz jesienią?

Okazało się, że dzieci posiadają wspaniałą wiedzę z zakresu wiadomości o przyrodzie i zwierzętach.

21.11.2012r. Międzygrupowy konkurs

Pani dyrektor była pod wrażeniem wykonanych kącików przyrody oraz udzielanych odpowiedzi. Z dumą przyznała wszystkim grupom najwyższą punktacje i remis!!!

21.11.2012r. Międzygrupowy konkurs

Aby każdy przedszkolak mógł zostać honorowym przyjacielem przyrody wszyscy wspólnie złożyliśmy przycięgę:

PRZYRZEKAM:

• chronić przyrodę
  • oszczędzać wodę
  • dokarmiać ptaki
  • dbać o zwierzaki
  • drzewa szanować
  • ziemię ratować
  • nigdy nie śmiecić

21.11.2012r. Międzygrupowy konkurs   21.11.2012r. Międzygrupowy konkurs

Po złożeniu przyrzeczenia dzieci z uwagą oglądały prezentacje multimedialną, która szczegółowo obrazowała udekorowane kąciki przyrody.

21.11.2012r. Międzygrupowy konkurs

Gdy emocje już opadły mogliśmy stanąć do wspólnego zdjęcia.