Patrol ekologiczny w okolicy Charbrowa

10.04.2013r.

10.04.2014r. Patrol ekologiczny w okolicy Charbrowa

10 kwietnia  dzieci z grupy Starszaków wybrały się na spacer po okolicy  pod hasłem „Patrol ekologiczny”. Celem  wyprawy była obserwacja przyrody w okolicy przedszkola oraz zwrócenie uwagi, czy pobliskie środowisko jest czyste i bezpieczne. Przed wyjściem odbyliśmy krótką rozmowę podsumowującą wcześniej zdobyte wiadomości na temat ochrony przyrody i dbania o nasze środowisko, omówiliśmy na co dzieci szczególnie mają zwracać uwagę. Wyposażeni w notatniki oraz lupy ruszyliśmy przed siebie.

10.04.2014r. Patrol ekologiczny w okolicy Charbrowa

Podczas spaceru dzieci przekazywały nauczycielce swoje spostrzeżenia. Miały możliwość zatrzymania się i zanotowania (narysowania) swoich spostrzeżeń.

10.04.2014r. Patrol ekologiczny w okolicy Charbrowa 10.04.2014r. Patrol ekologiczny w okolicy Charbrowa

Dotarliśmy także do przepompowni ścieków w Charbrowie, zwróciliśmy uwagę na ekologiczne rozwiązania naszej gminy: kolektory słoneczne umieszczone na lampach wokół stadionu, powstająca elektrownia wiatrowa.

Mieliśmy także możliwość oglądania owadów i kory drzew z bardzo bliska, bowiem zabraliśmy ze sobą lupy. Świat z bliska wygląda zupełnie inaczej.

Kiedy wróciliśmy do sali, dzieci wspólnie z nauczycielką podsumowały swoje obserwacje.

10.04.2014r. Patrol ekologiczny w okolicy Charbrowa

Wspólnie doszliśmy do wniosku, iż nasze środowisko jest w małym stopniu zanieczyszczone. Co prawda na naszym terenie nie ma zakładów zanieczyszczających okolicę, znajdują się kosze na odpady umożliwiające ich segregację, są ścieżki rowerowe, kwitną piękne kwiaty w okolicznych przydomowych ogródkach i fruwają ptaki oraz biedronki, to mimo wszystko po drogach porusza się bardzo dużo pojazdów, które – jak stwierdziły dzieci- zatruwają nasze powietrze.

Dzieci zaobserwowały również, iż niektórzy ludzie rzucają śmieci pod nogi lub na trawnik zamiast do kosza, który dość często jest tuż obok. Dlatego zebraliśmy napotkane przez nas nieczystości.

10.04.2014r. Patrol ekologiczny w okolicy Charbrowa

Nasi mali badacze przyrody złożyli przyrzeczenie szanowania naszego środowiska, bo aby wszędzie było ślicznie trzeba żyć czysto i ekologicznie.