Próchnica

Próchnica to proces który polega na stopniowym odwapnianiu i rozpadzie twardych tkanek zęba. Dochodzi do niego z czterech podstawowych powodów:

• Bakterie.
  • Nieodpowiednia dieta.
  • Podatność zębów na próchnicę.
  • Czas.

Zadaniem każdego rodzica jest ochrona swojego dziecka przed zagrożeniami. Jednym z takich zagrożeń w wieku dziecięcym jest właśnie próchnica, która w niewyobrażalnym dla wielu stopniu dziesiątkuje mleczne zęby naszych dzieci. Próchnica zębów mlecznych, a co za tym idzie w wielkim stopniu też zębów stałych, jest ogromnym problemem polskich dzieci.  Warto zdać sobie sprawę, że niejednokrotnie sami przyczyniamy się do jej powstawania.

Zdaniem naukowców „przy dokładnym i regularnym oczyszczaniu zębów z resztek pokarmowych, nawet kiedy ma się zęby podatne na próchnicę przy wysokim spożywaniu cukrów, nie musi dojść do powstania tej choroby”. Nasza ślina ma działanie bakteriobójcze, a także remineralizuje niewielkie ubytki i wypłukuje resztki pokarmów.

Aby tak się działo należy przestrzegać kilku zasad by patrzeć na zdrowo rozwijające się zęby mleczne naszych dzieci. Oto one:

• Zadbaj już o zęby w okresie prenatalnym, kiedy to nasza dieta w czasie ciąży ma wpływ na pojawiające się zawiązki zębów naszych nienarodzonych dzieci. W okresie ciąży ależy dbać o swoje uzębienie i korzystać z wizyt u stomatologa w celu zaleczenia wszystkich zębów.
  • W okresie karmienia dziecka piersią czy butelką należy usuwać resztki pokarmów przecierając dziecku dziąsła czystym nasączonym wodą gazikiem lub używać specjalnej szczoteczki nakładanej na palce rodzica.Nie przyzwyczajać dziecka do usypiania z butelką.
  • Należy karmić dziecko łyżeczką przeznaczoną tylko dla niego, nie oblizywać łyżeczek, sztućców.
  • Przy pojawieniu się pierwszych zębów powinno się wyeliminować niekontrolowane karmienie piersią lub butelką
  • Zaspokajać pragnienie dziecka czystą WODĄ a nie słodkim SOKIEM.
  • Regularnie korzystać z wizyt u stomatologa – pierwsza wizyta powinna odbyć się między 6 a 12 miesiącem życia dziecka. Zachęć dziecko słowami  „Choć pokażemy panu dentyście twoje piękne ząbki” a nie stwierdzeniem „Choć to z pewnością nie będzie bolało”.
  • Uczyć dziecko nawyków higienicznych: regularnego mycia zębów pastą wysokiej jakości zawierającą fluor.

Dajmy odpocząć naszej buzi J w ten sposób pomożemy jej w walce z próchnicą:

• podawaj dziecku pokarmy co trzy godziny,
  • nie podjadajcie J niech ślina działa i remineralizuje nasze zęby
  • Zastąpcie słodycze świeżymi owocami i warzywami
  • Jako przekąskę spożywajmy warzywa lub jogurt naturalny,
  • Po spożyciu słodkich i lepkich pokarmów nautralizuje je np. kromką chleba, serem lub szklanką mleka.

Anna Remiszewska

facebook rss