Scenariusz zajęcia umuzykalniającego
Temat: Nauka piosenki „Pani Zima”
Grupa wiekowa: dzieci 4,5 –letnie
Cele ogólne:
- rozwijanie aktywności muzyczno – ruchowej
- nauka piosenki na pamięć
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- śpiewa z całą grupą piosenkę
- porusza się rytmicznie przy akompaniamencie
- słucha uważnie śpiewu nauczyciela
- rytmizuje tekst
- wyklaskuje rytm refrenu
- ilustruje treść piosenki
- nazywa instrumenty perkusyjne
- gra na instrumentach perkusyjnych
Formy: śpiew zbiorowy, słuchanie muzyki, ruch przy muzyce, gra na instrumentach
Pomoce: instrumenty perkusyjne (bębenek, tamburyn, janczary), papierowe płatki śniegu, nagranie piosenki „Ho, ho, ho”, „Pani Zima”
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
I Część wstępna
1. Marsz dzieci (podskoki, bieg) dookoła sali w rytm muzyki.
2. Wspólny śpiew piosenki „Ho, ho, ho”
II. Część główna
3. Słuchanie piosenki „Pani Zima” w wykonaniu nauczyciela
4. Omówienie treści piosenki
5. Słuchanie nagrania piosenki z CD, Wyklaskiwanie rytmiczne refrenu piosenki
6. Zabawa ruchowa do piosenki „Pani Zima”.
Dzieci trzymają w rączkach płatki śniegu. Kiedy słyszą piosenkę naśladują wirujące płatki śniegu na wietrze, kiedy muzyka cichnie kładą płatki na dywanie, siadają i rytmicznie recytują „pada śnieg, pada śnieg”
7. Nauka I zwrotki i refrenu piosenki. Powtarzanie tekstu w zabawie „Echo”, stosowanie zmian tempa i dynamiki recytacji.
8. Zabawa ilustracyjna do piosenki „Pani Zima”
9. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Pomiędzy płatkami śniegu”
Dzieci poruszają się przy akompaniamencie janczarów omijając śnieżynki położone na dywanie. Podczas przerwy w muzyce śpiewają refren piosenki.
III. Część końcowa
10. Prezentacja instrumentu perkusyjnego - janczary
11. Akompaniowanie na janczarach do piosenki „Pani Zima”
12. Marsz przy akompaniamencie.
13. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.
opracowanie I. Olechnowicz