Odpowiedzi ma pytania rodziców

Do naszej skrzynki pytań wpłynęło od rodziców kolejne  ważne pytanie.

Czy telefon lub tablet ma szkodliwe działanie na zdrowie dziecka?

Używanie samo w sobie nie szkodzi, ale nie przestrzeganie zaleceń wiekowych może prowadzić do negatywnych konsekwencji.
Starsze dzieci spędzają coraz więcej czasu online, co może prowadzić do problemów rozwojowych i zdrowotnych. Dzieci powinny doświadczać świata zmysłami, a nadmierne korzystanie z ekranów może ograniczać tę możliwość. Rekomenduje się, aby dzieci do 2. roku życia nie miały kontaktu z ekranami, a potem nie więcej niż godzinę dziennie. Korzystanie z ekranów przed snem jest również odradzane, jako że może zaburzać sen i prowadzić do problemów z zachowaniem, to sprawia, że dzieci nie zasypiają w sposób spokojny, tylko padają ze zmęczenia. W takiej sytuacji sen jest zaburzony, a to oznacza, że dziecko się nie wysypia. Niewyspane dziecko to narastające kłopoty z zachowaniem i zaburzenia rozwoju.
Badania wskazują na negatywny wpływ intensywnego korzystania z mediów cyfrowych na funkcjonowanie poznawcze i zdrowie psychiczne dzieci. Ostrzega się przed używaniem ekranów do regulacji emocji, jako że pozbawia dzieci możliwości nauki innych sposobów radzenia sobie. Nadużywanie ekranów jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci z tzw. trudnym temperamentem u których występuje gorsza kontrola zachowania. Skutki niewłaściwego używania ekranów mogą ujawnić się dopiero w dłuższej perspektywie czasowej, prowadząc do gorszej gotowości szkolnej.
Wielu rodziców uważa, że dziecko korzystając odpowiednio wcześnie z urządzeń ekranowych, nabędzie umiejętności obsługiwania urządzeń cyfrowych. Uważają, że pozwalanie na gry edukacyjne przyniesie korzyści. Jednak korzystanie z aplikacji edukacyjnych okazało się być związane negatywnie z pamięcią: im więcej dzieci korzystały z aplikacji edukacyjnych, tym gorzej wypadały w badaniach związanych z pamięcią.
Więc jak korzystać z urządzeń ekranowych by nie zaszkodzić dziecku?
⦁ Dwulatek i młodsze dziecko nie potrzebuje w ogóle korzystać z urządzeń ekranowych.
⦁ Później można pozwolić, ale bardzo oszczędnie – nie więcej niż godzinę dziennie.
⦁ Pilnuj, aby w pomieszczeniach, w którym Twoje dziecko spędza czas, telewizor był wyłączony.
⦁ Nie zgadzaj się na częste korzystanie z tabletu czy telefonu, szczególnie tuż po przebudzeniu i przed snem.
⦁ Sprawdzaj, czy treści, z których pozwalasz dziecku korzystać, na pewno są dla niego.
⦁ Spędzaj czas ze swoim dzieckiem bez urządzeń ekranowych.
⦁ Wprowadź w domu ciszę elektroniczną.
⦁ Nie pozwalaj dziecku korzystać z urządzeń podczas posiłku.
⦁ Nie stosuj urządzeń ekranowych jako nagrody czy jako „uspokajacza”.
⦁ Staraj się nie dawać dziecku urządzeń w sytuacjach, gdy nie możesz poświęcić mu całej uwagi.

Odpowiedzi udzieliła P.Ewa Salamon.