Dogoterapia w przedszkolu.

Dogoterapia w przedszkolu

W dniu dzisiejszym tj. 12.03.2024r. we wszystkich grupach wiekowych odbyły się zajęcia edukacyjne z psem , które poprowadziła dogoterapeutka  Pani Paulina Babczyszyn ze swoim psem rasy Border Collie-  Chilli.

Wizyta  psa  w  przedszkolu  to  coś  nowego  i  ekscytującego  dla  dzieci.

Dogoterapia w przedszkolu.   Dogoterapia w przedszkolu.

Dogoterapia dla dzieci to konkretna terapia, prowadzona przez specjalistę oraz psa terapeutycznego. Czy więc powiedzenie, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka to prawda? W znacznej mierze tak. To właśnie on potrafi pozytywnie wpłynąć na samopoczucie – na przykład poprzez przytulanie się

Dogoterapia w przedszkolu.    Dogoterapia w przedszkolu.

Psy doskonale wyczuwają emocje, dlatego same są w stanie przyjść do swojego człowieka, by zapewnić mu wsparcie. Długotrwały kontakt z psem jest odstresowujący, relaksuje, a co za tym idzie, zmniejsza napięcia dnia codziennego – zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

Dogoterapia w przedszkolu.   Dogoterapia w przedszkolu.

Co nie mniej ważne, psy zachęcają również do ruchu, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na najmłodszych zagrożonych nadwagą lub otyłością. Między innymi dlatego to właśnie psy wykorzystywane są w terapii dziecięcej. Są to zwierzęta, które bardzo łatwo nauczyć konkretnych zadań. „Tresura” z kolei umożliwia wyszkolenie psich terapeutów.

Zajęcia edukacyjne

z  Chilli   pozwoliły  naszym  dzieciom  na  poszerzenie  wiedzy  o  świecie  zwierząt.

Przedszkolaki    uczyły  się  prawidłowych  zachowań  w  kontakcie  ze  zwierzęciem,  tego     jak  należy z  nim  rozmawiać,  jak  go  karmić  i  pielęgnować,  rozwijały  empatię  i              poczucie  odpowiedzialności.

Dzieci  dowiedziały  się  czym  jest  mowa  psa,  czyli  najważniejsze  sygnały : strach,  agresja,  chęć  zabawy.

Dogoterapia w przedszkolu.    Dogoterapia w przedszkolu.

Mogły  osobiście  doświadczyć  łagodności  psa,  który  nie  tylko  cierpliwie  wysłuchiwał   wydawanych  mu  poleceń,  ale  przede  wszystkim  bardzo  posłusznie  je  wykonywał.       Zajęcia  dały  dzieciom  dużo  radości,  były  dla  nich  także  relaksujące,  nic  bowiem  nie  działa  lepiej  niż  rytmiczne    głaskanie  psa,  słuchanie  jego  oddechu  czy  lizanie  w  otwartą  dłoń  podczas  karmienia.  Duży     nacisk  położono  również  na  bezpieczeństwo.  Dzieci  poznały  zasady  postępowania   w  kontakcie  z  nieznanym  psem  oraz  jak  chronić  się  i  obronić  w  razie  ataku przyjmując  pozycję  ,,żółwika ''.